Alegeri în Congo. Congolezii nu au acces la internet şi nu pot vorbi la telefon pe perioada desfăşurării scrutinului prezidenţial

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Denis Sassou Nguesso, aflat de 32 de ani la putere, este considerat marele favorit al alegerilor prezidenţiale din Congo, care au loc duminică într-un climat tensionat după ce autorităţile au întrerupt comunicaţiile timp de 48 de ore, oficial pentru a împiedica opoziţia să publice rezultate „ilegale“.

Secţiile de votare s-au deschis în Congo la ora locală 07.00 (08.00, ora României), iar alegătorii au făcut cozi de la primele ore ale dimineţii, transmite AFP.

Denis Sassou Nguesso, în vârstă de 73 de ani, este contestat de către cinci dintre cei opt contracandidaţi ai săi la alegerile de duminică şi luni, aceştia din urmă denunţând întreruperea comunicaţiilor în ţară şi apreciind că alegerile nu au loc în condiţii care să le garanteze „corectitudinea, credibilitatea şi transparenţa“. Opoziţia din Congo denunţă, între altele, crearea unor secţii de votare fictive şi emiterea unor cărţi de alegător false, dar şi faptul că nu va reuşi, din cauza întreruperii comunicaţiilor, să compare propriile rezultate cu cele publicate la nivel naţional.

La rândul lor, autorităţile din Congo resping criticile opoziţiei, explicând că măsura de întrerupere a comunicaţiilor a fost luată pentru a evita difuzarea unor rezultate „ilegale“ şi pentru a păstra „siguranţa naţională“.

Sassou Nguesso este convins că va câştiga

Vineri, la Brazaville, capitala Republicii Congo, Denis Sassou Nguesso a declarat că este sigur de obţinerea unui nou mandat de preşedinte, întrucât ar fi sprijinit de 105 partide dintre cele 160 din această ţară din Africa Centrală cu o populaţie de 4,6 milioane de locuitori.

Totodată, el a promis că îşi va dedica noul mandat dezvoltării economice şi sociale a ţării sale. El a pledat, mai ales, pentru calificarea tinerilor fără loc de muncă. „Vom consacra, anual, 25% din bugetul statului educaţiei“, a dat asigurări Sassou Nguesso.

Reprimarea opoziţiei

Neavând încredere în Comisia Naţională Electorală Independentă (CNEI), cei cinci candidaţi la preşedinţia Republicii Congo membri ai pactului anti-Sassou - Guy-Brice Parfait Kolélas, Jean-Marie Michel Mokoko, Claudine Munari, André Okombi Salissa şi Pascal Tsaty Mabiala - au înfiinţat o „comisie tehnică“ paralelă în vederea monitorizării scrutinului.

Pe de altă parte, generalul Jean-Marie Michel Mokoko acuză autorităţile că duc o campanie de eliminare a sa din cursa prezidenţială. După ce şi-a anunţat candidatura, în februarie, generalul Mokoko a fost audiat în repetate rânduri de Direcţia Generală de Supraveghere a Teritoriului (DGST), care îl acuză de planificarea unei lovituri de stat. Ultima convocare din partea DGST a primit-o sâmbătă, cu o zi înainte de desfăşurarea scrutinului prezidenţial.

O sursă din cadrul DGST a confirmat pentru AFP convocarea lui Jean-Marie Michel Mokoko, dar a spus că acesta încă nu s-a prezentat la agenţia însărcinată cu menţinerea siguranţei în Congo. Contactat de AFP, generalul a declarat că nu intenţionează să dea curs ultimei convocări înainte de anunţarea rezultatelor. Potrivit lui, el a fost convocat pentru a fi plasat în arest. „Sunt capabili de orice. Aceasta-i o ţară lipsită de credinţă şi lege“, a spus el.

În acest context, Naţiunile Unite au făcut apel la calm, cerându-le autorităţilor să garanteze desfăşurarea unui scrutin liber şi transparent, iar opoziţiei să-şi prezinte eventualele contestaţii pe căi legale, pentru a favoriza „o atmosferă calmă şi fără violenţe“ într-o ţară traumatizată încă de războiul civil din 1997.

Aflat iniţial la conducerea Republicii Congo în perioada 1979-1992 sub regimul partidului unic, Sassou Nguesso a revenit la putere cu ajutorul armelor în 1997, după care a fost ales în 2002 şi reales în 2009 în urma unor alegeri contestate de opoziţie.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite