Rihanna şi-a anulat concertul pe care urma să îl susţină la Nisa
0Cântăreaţa R&B Rihanna (28 de ani) şi-a anulat concertul pe care urma să îl susţină vineri seară la Nisa, din cauza atentatului terorist comis în noaptea de joi spre vineri în acest oraş francez, în urma căruia 84 de persoane au fost ucise şi alte câteva zeci rănite, informează site-ul contactmusic.com, citat de News.ro.
Vedeta R&B ar fi trebuit să susţină un concert pe Allianz Stadium din Nisa, vineri seară, în cadrul turneului ei mondial, „Anti World Tour“, dar a decis să anuleze show-ul după această tragedie, cauzată de şoferul unui camion frigorific care a spulberat zeci de persoane care asistau pe Promenade des Anglais din Nisa la un foc de artificii cu ocazia zilei naţionale a Franţei.
Rihanna se afla la Nisa în momentul în care s-a produs atacul, însă agentul ei de presă a confirmat pentru revista „Billboard“ că artista „este sănătoasă şi în siguranţă“.
Christian Estrosi, primarul din Nisa, a confirmat şi el pe Twitter faptul că Rihanna şi-a anulat show-ul. De asemenea, oficialul francez a dezvăluit că Festivalul de Jazz din Nisa nu va mai avea loc în acest an şi că steagurile oficiale din oraş au fost coborâte în bernă.
Pierre-Henry Brandet, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne din Franţa, a dezvăluit că şoferul acelui camion frigorific a fost „neutralizat“ şi că nu au fost luaţi ostatici.
Atacul din Nisa s-a produs la doar câteva luni după un alt atac terorist comis în Franţa, în timpul concertului susţinut de trupa Eagles of Death Metal în sala Bataclan din Paris, în noiembrie 2015, când mai mulţi islamişti radicalizaţi au pătruns în sala de concerte şi au tras cu arme de foc asupra spectatorilor.
În plus faţă de acele împuşcături de la Bataclan, în urma cărora 89 de persoane au fost ucise, trei sinucigaşi s-au aruncat în aer în apropiere de stadionul principal din Paris, Stade de France. Alţi atacatori au tras rafale de armă automată asupra clienţilor mai multor baruri şi cafenele din Paris.
Luna trecută, în Statele Unite, un agent de securitate a ucis tot cu focuri de armă 49 de persoane într-un atac terorist comis într-un club gay, denumit Pulse, în oraşul Orlando din statul american Florida.