Acţionarii Uber au discutat despre vânzarea de acţiuni către SoftBank şi alţi investitori
0
Acţionarii Uber Technologies şi board-ul companiei, în frunte cu firma de investiţii Benchmark, au discutat despre vânzarea unor acţiuni către SoftBank Group şi alţi posibili investitori, au declarat mai multe surse, citate de Bloomberg.
Acordul ar putea include noi investiţii în Uber, dar detaliile legate de cât de multe acţiuni ar putea fi vândute şi evaluarea acestora nu sunt clare.
CNBC a relatat pe de altă parte că Softbank nu ar fi fost implicată în discuţii.
Reprezentanţii Uber, Softbank şi ai Benchmark au răspuns solicitărilor pentru comentarii.
Informaţia a apărut după ce Wall Street Journal a relatat că Grab, cea mai mare companie concurentă a Uber în Asia de Sud-Est, urmează să atragă o finanţare de până la 2 miliarde de dolari de la SoftBank şi cea mai mare companie chineză de servicii online de transport, Didi Chuxing.
În ultimele luni, Uber a avut probleme legale, acuzaţii legate de cultura sexistă din cadrul companiei şi proteste ale şoferilor în SUA, care au culminat în iunie cu plecarea co-fondatorului şi directorului general Travis Kalanick.