Programul teatrelor din Bucureşti în săptămâna 19-25 octombrie
0Iubitorii de teatru din capitală au şi în decursul săptămânii viitoare o gamă largă de spectacole la care pot asista. De la „Karamazovii”, la „Visul unei nopţi de vară” şi „Moartea unui comis-voiajor”, iată programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în săptămâna 19-25 octombrie:
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Mare: marţi, 20 octombrie, ora 19:00 - "Înşir’te mărgărite", regia Dan Puric;
miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Înşir’te mărgărite", regia Dan Puric;
vineri, 23 octomrbie, ora 20:00 - "Mein Kampf", regia Alexandru Dabija;
duminică, 25 octombrie, ora 20:00 - "Războiul", regia Vladimir Pankov;
Sala Studio:
marţi, 20 octombrie, ora 20:00 - "Dineu cu proşti", regia Ion Caramitru;
miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 - "Dineu cu proşti", regia Ion Caramitru;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 - "Molto, gran’impressione", regia Dan Tudor;
duminică, 25 octombrie, ora 20:00 - "Vizita bătrânei doamne", regia Gabor Tompa;
Sala Pictura:
miercuri, 21 octombrie, ora 19:30 - "Micul infern", regia Mircea Cornişteanu;
vineri, 23 octombrie, ora 18:00 - "Karamazovii", regia Albu Istvan;
vineri, 23 octombrie, ora 21:00 - "Karamazovii", regia Albu Istvan;
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Tihna", regia Radu Afrim;
Sala Atelier:
joi, 22 octombrie, ora 20:00 - "Anonimul veneţian", coordonator Ion Caramitru;
vineri, 23 octombrie, ora 19:30 - "Tectonica sentimentelor", regia Nicolae Scarlat;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 - "Cinci femei de tranziţie", regia Rodica Popescu Bitănescu;
Sala Mică:
sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 - "Emigranţii", regia Tudor Lucanu;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 - "Emigranţii", regia Tudor Lucanu;
duminică, 25 octombrie, ora 17:00 - "Emigranţii", regia Tudor Lucanu.
Teatrul Odeon:
Sala Studio:
miercuri, 21 octombrie, ora 18:30 - "Clasic e fantastic - Copilăria lui Vivaldi", regia Monica Ciută;
joi, 22 octombrie, ora 19:30 - "Eu. O casă de păpuşi", regia Carmen Lidia Vidu;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 - "De vânzare/ For Sale", de Gianina Cărbunariu;
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Viza de clown", regia Alexandru Mihail;
Sala Majestic:
miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Trei generaţii", regia Dinu Cernescu;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "Family Affairs", de Radu Afrim;
vineri, 23 octombrie, ora 18:00 - "Dinte pentru dinte", regia Cristi Juncu;
vineri, 23 octombrie, ora 21:00 - "Dinte pentru dinte", regia Cristi Juncu;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 - "Casanova", regia Dragoş Galgoţiu;
duminică, 25 octombrie, ora 20:00 - "Ubuzdup!", regia Gabor Tompa.
Teatrul Bulandra:
Sala "Toma Caragiu":
marţi, 20 octombrie, ora 20:00 - "Coada", regia Iarina Demian;
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Marmura", regia Yuri Kordonsky;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 - "Conversaţie după înmormântare", regia Alexandru Darie;
duminică, 25 octombrie, ora 20:00 - "Conversaţie după înmormântare", regia Alexandru Darie;
Sala "Liviu Ciulei":
miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Moartea unui comis voiajor", regia Felix Alexa;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "Moartea unui comis voiajor", regia Felix Alexa;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 - "Raţa sălbatică", regia Peter Kerek;
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Raţa sălbatică", regia Peter Kerek.
Teatrul Nottara:
Sala "Horia Lovinescu": miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Mă mut la... tata?", de Andreas Petrescu;
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Viaţa e suferinţă", regia Vlad Massaci;
Sala "George Constantin": sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 - "Trei nopţi cu Madox", regia Mihai Lungeanu;
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Vestul singuratic", regia Cristi Juncu.
Teatrul de Comedie:
Sala "Radu Beligan":
luni, 19 octombrie, ora 19:00 - "Amadeus", regia Toma Enache;
marţi, 20 octombrie, ora 19:00 - "Mă mut sau numă mut?", regia Gelu Colceag;
miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Revizorul", regia Horaţiu Mălăele;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "La Pulce", regia Horaţiu Mălăele;
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Zăpezile de altădată", regia Mircea Cornişteanu;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 - "Spargerea", regia Dragoş Alexandru Muşoiu;
duminică, 25 octombrie, ora 18:00 - "Spargerea", regia Dragoş Alexandru Muşoiu.
Sala Nouă:
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Cum am învăţat să conduc", regia Eugen Gyemant;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 - "Cea mai puternică", de Antoaneta Cojocaru;
duminică, 25 octombrie, ora 21:00 - "Cea mai puternică", de Antoaneta Cojocaru.
Teatrul Mic:
luni, 19 octombrie, ora 19:00 - "Mă mut la mama", regia Gelu Colceag;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "D’ale carnavalului", regia Dragoş Galgoţiu;
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Cum iubeşte cealaltă jumătate", regia Sanda Manu;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 - "Trei gemeni veneţieni", regia Nona Ciobanu;
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios", regia Vlad Stănescu
Teatrul Foarte Mic:
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "Numele", regia Vlad Cristache; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "39 de trepte", regia Gabriela Dumitru;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 - "Casa cu pisici", regia Radu Iacoban.
Teatrul Evreiesc de Stat:
(se joacă la Teatrul Foarte Mic) luni, 23 octombrie, ora 19:00 - "Blestemul iubirii", regia Kincses Elemer;
(se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 24 octombrie, ora 19:00 - "Nuntă cu divorţ", regia Dan Tudor.
Teatrul Metropolis:
miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 - "Visul unei nopţi de vară", versiune scenică de Victor Ioan Frunză;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "A douăsprezecea noapte", versiunea scenică Victor Ioan Frunză; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Romeo şi Julieta", versiunea scenică de Victor Ioan Frunză.
Creart - Teatrelli:
luni, 19 octombrie, ora 19:00 - "Comedii cu Gorobete", regia Radu Gabriel;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "Joia păcătoşilor";
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "Silent Struggle";
duminică, 25 octombrie, ora 19:00 - "Slugă la doi stăpâni", regia Dan Tudor.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 19 octombrie, ora 20:00 - "Dragostea durează trei ani", regia Chris Simion;
marţi, 20 octombrie, ora 20:00 - "Ce caut eu aici", regia Chris Simion;
miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 - "Omul-Pernă", regia Ion Florin Grigoraş;
joi, 22 octombrie, ora 19:00 - "Zic Zac";
joi, 22 octombrie, ora 21:45 - "Bullets over Lipscani", regia Eugen Gyemant;
vineri, 23 octombrie, ora 19:00 - "All new people", regia Matei Lucaci-Grunberg;
vineri, 23 octombrie, ora 22:00 - "Noi 4", regia Dorina Chiriac;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 - "Littleimpro";
sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 - "Dragoste şi căpşuni", regia Marius Gîlea;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 22:00 - "Două liniuţe", regia Lia Bugnar;
duminică, 25 octombrie, ora 18:00 - "Talk to the bomb", regia Lala Misosniky;
duminică, 25 octombrie, ora 21:30 - "Jurnalul lui Adam şi al Evei", regia Eugen Gyemant.
Teatrul Ţăndărică:
marţi, 20 octombrie, ora 10:00 - "Cei trei purceluşi", regia Mihai Gruia Sandu;
miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 - "Cei trei purceluşi", regia Mihai Gruia Sandu;
joi, 22 octombrie, ora 10:00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin;
vineri, 23 octombrie, ora 10:00 - "Albă ca zăpada", regia Cristian Pepino;
sâmbătă, 24 octombrie, ora 10:00 - "Ridichea uriaşă", regia Paul Ionescu; s
âmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 - "Micul prinţ", regia Bogdan Drăgulescu; s
âmbătă, 24 octombrie, ora 12:00 - "Ridichea uriaşă", regia Paul Ionescu;
duminică, 25 octombrie, ora 10:00 - "Ridichea uriaşă", regia Paul Ionescu;
duminică, 25 octombrie, ora 11:00 - "Adunarea păsărilor", regia Cristian Pepino;
duminică, 25 octombrie, ora 12:00 - "Ridichea uriaşă", regia Paul Ionescu.
Teatrul Excelsior:
luni, 19 octombrie, ora 18:00 - "Vânătorul de şobolani";
miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 - "Degeţica", regia Aurel Mitran;
joi, 22 octombrie, ora 10:00 - "Zâna Zorilor", regia Ilinca Stihi;
joi, 22 octombrie, ora 18:00 - "Momo" sau "Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat", regia Lenuş-Teodora Moraru;
vineri, 23 octombrie, ora 10:00 - "Răţuşca cea urâtă", regia Mihai Manolescu;
duminică, 25 octombrie, ora 10:00 - "Cocoşelul neascultător", regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 25 octombrie, ora 12:00 - "Cocoşelul neascultător", regia Ion Lucian şi Victor Radovici;
duminică, 25 octombrie, ora 18:00 - "Notre Dame de Paris", de Marcel Homorodean.