Peste 20.000 de paturi din spitalele din tara vor fi desfiintate
077 de spitale vor deveni aziluri
Reforma in spitalele din tara, cu exceptia Capitalei, inseamna reducerea cu 20.596 a numarului de paturi existente. "Pana la inceperea reformei in spitale, in tara, cu exceptia Bucurestiului, existau 149.183 de paturi si s-a propus din partea consiliilor judetene si a Directiilor de Sanatate Publica reducerea acestora cu 20.596", ne-a declarat conf. dr. Sorin Simion, secretar de stat in Ministerul Sanatatii. "Daca din cele 128.587 de paturi ramase se scad cele 12.502, care reprezinta locurile pentru bolnavii de TBC si cu afectiuni psihice, rezulta un numar de 5,5 paturi la mia de locuitori, cifra care se incadreaza in media europeana", a mai spus secretarul de stat. Dupa aceasta reducere a numarului de paturi, judetul Giurgiu va avea 2,8 paturi la mia de locuitori, insa oficialii din Ministerul Sanatatii nu considera aceasta o problema, deoarece majoritatea locuitorilor din zona se trateaza in spitalele din Capitala. In centrele universitare (Bucuresti, Targu Mures, Timisoara etc.) vor ramane 7 paturi la mia de locuitori. Reducerea numarului de paturi a produs nemultumiri in randul liderilor Sanitas din Constanta, cu toate ca asistentele vor putea sa lucreze la domiciliul bolnavilor sau in alte unitati. Pe langa reducerea numarului de paturi din spitale, eficientizarea activitatii din aceste unitati presupune si aplicarea altor criterii. Astfel, s-au luat in considerare retrocedarea unor cladiri, dezafectarea unor imobile neadecvate desfasurarii activitatii medicale, renuntarea la unitatile izolate care nu au adresabilitate, transformarea altora in azile sau spitale de cronici, precum si privatizarea. Ministerul Sanatatii a inaintat aceste criterii autoritatilor locale si Directiilor Judetene de Sanatate Publica, acestea luand decizia finala. Din centralizarea datelor la nivel national, vor fi eliberate 17 imobile, deoarece au fost retrocedate fostilor proprietari. De asemenea, din cauza starii neadecvate a cladirilor, 128 de imobile vor fi scoase din sistemul sanitar, a anuntat conf. dr. Sorin Simion. Una dintre aceste unitati este Spitalul Municipal din Roman, care va fi dezafectat, din cauza ca autoritatea locala nu are 15 miliarde de lei, suma necesara consolidarii imobilului. Primaria din Roman va trebui sa gaseasca o alta cladire in care va fi mutat spitalul. In cadrul reformei in spitale, in judete, au fost identificate 9 cladiri care vor fi privatizate, precum si 3 sectii. In Constanta vor fi privatizate sanatoriile balneare de la Techirghiol si Mangalia. "Dupa centralizarea datelor din judete, s-a stabilit ca 19 unitati sa fie transformate in spitale pentru bolnavii cronici, iar 77 sa devina centre medico-sociale, destinate batranilor. De asemenea, la nivel national, doua spitale vor deveni centre pentru tratarea toxicomanilor", a adaugat secretarul de stat din Ministerul Sanatatii. Locuitorii din Sacele si Victoria, judetul Brasov, au protestat impotriva transformarii spitalelor in unitati pentru cronici. In cazul in care vor dori sa mentina niste spitale ineficiente, autoritatile vor trebui sa gaseasca solutii pentru finantarea acestora, altfel unitatile se vor inchide singure. Conf. dr. Sorin Simion a mai spus ca in privinta unitatilor de psihiatrie in care sunt internati bolnavi periculosi, condamnati conform articolului 114 din Codul Penal, Ministerul Sanatatii a cerut ca paza si finantarea acestor cladiri sa fie asigurate de Ministerul Justitiei.























































