Ispat creste datoriile SIDEX la fondul de Sanatate
0In cursul acestui an, spitalele au acumulat datorii de 6.000 de miliarde de lei. De aceea, multe unitati nu-si pot asigura medicamentele, consumabilele sau mancarea pacientilor. Mai mult, bolnavii din
In cursul acestui an, spitalele au acumulat datorii de 6.000 de miliarde de lei. De aceea, multe unitati nu-si pot asigura medicamentele, consumabilele sau mancarea pacientilor. Mai mult, bolnavii din unele judete nu mai beneficiaza de medicamente compensate sau gratuite. Motivul? Farmaciile au terminat, inca de la inceputul lunii august, sumele alocate de Casele Judetene de Asigurari de Sanatate. Sistemul asigurarilor de sanatate are mari restantieri, Casa Nationala avand de recuperat datorii in valoare de peste 19.200 miliarde de lei. Creantele la fondul asigurarilor de sanatate s-au majorat de la sfarsitul anului trecut cu peste 3.200 de miliarde de lei. Printre cei mai mari datornici la plata contributiilor la asigurarile de sanatate se numara: Compania Nationala a Lignitului Oltenia (1038,61 miliarde); Sidex Galati (691,34 miliarde); Roman Brasov (387,30 miliarde); Siderurgica Hunedoara (361,98 miliarde), Remin Maramures (128,30 miliarde lei); Tractorul Brasov (178,50 miliarde), Sidex Ispat Galati (149,16 miliarde); Cugir Alba (144,67 miliarde), Exploatarea Miniera Hunedoara (136,18 miliarde) si Exploatarea Miniera Lonea (133,87 miliarde lei). Sidex ramane in continuare unul dintre cei mai mari datornici la Sanatate. Desi fabrica a fost privatizata, actuala conducere nu a achitat din vechile datorii, ci din contra restantele la fondul asigurarilor de sanatate au crescut. Comparativ cu luna aprilie, cresteri mai insemnate ale datoriilor la fondul asigurarilor se inregistreaza la CJAS Brasov (+198,99 miliarde), CAS Bucuresti (+101,84 miliarde), Casa Ministerului Transportului (+92,08 miliarde) si CJAS Hunedoara (+66,31 miliarde lei).























































