UTA Arad a umilit Petrolul Ploieşti, în deplasare, în derby-ul etapei din Liga II. Cum arată clasamentul după 2 etape

0
suporteri ai fc petrolul cer demisia primarului adrian dobre

UTA Arad a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Petrolul Ploieşti, în ultimul meci din etapa a 2-a a Ligii a II-a.

Petrolul a început bine meciul, dar oaspeţii au echilibrat raportul de forţe şi au deschis scorul în minutul 36, după un henţ în careu făcut de Marinescu, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Ciprian Rus.

Repriza secundă s-a jucat la cu precădere la poarta arădenilor, dar fie ploieştenii au ratat incredibil, fie portarul Iacob a făcut minuni prin paradele sale. UTA a dat loviturile de graţie în finalul meciului. În minutul 90, după un contraatac, Buhăceanu a făcut 2-0, iar la ultima fază a meciului, Lorenzi a închis tabela la 3-0.

UTA este lider în clasament, cu 6 puncte, la fel ca Turris Oltul Turnu Măgurele şi SCM Buzău.

1. UTA               2 2 0 0 6 - 0 6

2. Turris-Oltul.   2 2 0 0 5 - 0 6

3. Gloria Buzău 2 2 0 0 3 - 1 6

4. CSM Resita   2 1 1 0 3 - 1 4

5. CS Mioveni    2 1 1 0 2 - 1 4

6. Rapid             2 1 1 0 3 - 1 4

7. Farul              2 1 1 0 1 - 0 4

8. U Cluj            2 1 0 1 3 - 2 3