Prima semifinalistă a Ligii Campionilor, decisă după un final halucinant. Rezultatul a fost întors după minutul 89

Primul sfert de finală din acest sezon de Liga Campionilor a avut un final dramatic, câştigătoarea fiind decisă de două goluri înscrise în ultimele minute.

Ştiri pe aceeaşi temă

Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat, miercuri seară, la Lisabona, în semifinalele Ligii Campionilor, trecând de Atalanta, scor 2-1. PSG a revenit de la 0-1 pe final, marcând în minutele 90 şi 90+3.

Ambele echipe au mizat pe cartea atacului încă din primele momente ale meciului. Au rezultat 45 de minute antrenante, cu multe faze spectaculoase de a marca la ambele porţi. Doar că Neymar a irosit trei oportunităţi imense pentru PSG, în timp ce Atalanta, care a avut şi ea mai mute ocazii, a deschis scorul prin Pasalic ’27.

Repriza a doua a fost dominată de PSG, dar Atalanta a acoperit bine terenul cât timp cât a avut energie. Odată cu trecerea timpului, presiunea campioanei Franţei s-a accentuat, iar Atalanta a cedat pe final. În urma unei bâlbâieli, ’Marquinhos a reuşit egalarea (minutul 90 - foto), pentru ca Choupo-Moting să dea lovitura de graţie trei minute mai târziu.

Atalanta: Sportiello - Toloi, Caldara, Djimsiti (Palomino ’60) - Hateboer, Freuler, De Roon, Gosens (Castagne ’82) – Gomez (Malinovsky ’59), Zapata (Da Riva ’82), Pasalic (Muriel ’70). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

PSG: Navas (Rico ’79) – Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat – Marquinhos, Herrera (Draxler ’72), Gueye (Paredes ’72) – Sarabia (Mbappe ’60), Icardi (Choupo-Moting ’79), Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.

În semifinale, PSG va juca cu învingătoarea sfertului de finală Leipzig (Germania) - Atletico Madrid (Spania), programat joi seara.

Tot la Lisabona vor avea loc, vineri şi sâmbătă, celelalte două partide din această fază a competiţiei, FC Barcelona (Spania) - Bayern München (Germania) şi Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa).

Semifinalele au loc la 18 şi 19 august, iar finala în 23 august, de asemenea la Lisabona.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: