George Puşcaş, performanţă fabuloasă în Championship. Românul a reuşit un hat-trick într-un interval de timp ireal

0

George Puşcaş a reuşit probabil cea mai bună evoluţie a sa din întraga carieră, atacantul fiind decisiv în victoria obţinută de echipa sa, Reading, pe terenul celor de la Wigan.

Puşcaş a început ca titular în deplasarea de la Wigan a a reuşit să înscrie de trei ori în doar 5 minute.

Garner a deschis scorul pentru gazde, în minutul 34, dar finalul meciului a aparţinut celor de la Reading.  Puscas a înscris în minutele 79 (penalty), 81 şi 84, şi oaspeţii au plecat acasă cu toate cele trei puncte.

Puşcaş a ajuns la 7 goluri în toate competiţiile (6 în campionat şi unul în Cupa Ligii) pentru cei de la Reading, grupare care a plătit opt milioane de euro pentru transferul românului de la Inter Milano.

În urma cestei victorii, Reading ocupă locul 18 din 24 de echipe, cu 21 de puncte, în timp ce Wigan este pe 22, cu 16 puncte.

Atacantul român nu a mai înscrisese pentru Reading de mai bine de o lună, de la un meci cu QPR, încheiat cu scorul de 2-2.