Danemarca, „bronz” la Campionatul Mondial de handbal feminin. A învins ţara gazdă în finala mică

0
Danemarca
Danemarca

Danemarca a obţinut medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, după ce a învins reprezentativa ţării gazdă cu scorul de 35-28 (16-13).

Echipa daneză, antrenată de Jesper Jensen, fusese învinsă dramatic în semifinale de Franţa, campioana olimpică en titre, cu 23-22.

În finala mică, după un debut bun al vicecampioanei mondiale Spania, Danemarca a preluat controlul reuşind patru goluri consecutive la scorul de 10-10, la pauză scorul fiind de 16-13. Nordicele au reuşit să ajungă în repriza secundă la un avans de nouă goluri pe tabelă (28-19 prima oară), câştigând cu 35-28.

Pentru iberice au marcat şi trei jucătoare care evoluează în campionatul intern, Carmen Berenguer (CSM Bucureşti) - 6 goluri, Alexandrina Barbosa (Gloria Bistriţa) – 4 goluri şi Mireya Alvarez (Râmnicu Vâlcea) – 2 goluri.