Contra, o singură veste bună înaintea meciului cu Spania: Poate convoca un fotbalist cu cinci goluri în patru meciuri

Meciul România – Spania (5 septembrie) din preliminariile Euro 2020 se apropie, însă nu toţi jucătorii aflaţi în atenţia selecţionerului se află într-o perioadă bună. O surpriză plăcută a venit însă din Ungaria.

În etapa din weekend din Premier League, Florin Andone (26 de ani) a fost titular în echipa celor de la Brighton, însă a văzut cartonaşul roşu după doar 30 de minute pentru un fault grosolan. Rămasă în zece oameni, Brighton, la care Tudor Băluţă n-a fost nici măcar în lot, a fost învinsă, acasă, cu 2-0 de Southampton.

În Championship, George Puşcaş a jucat doar din minutul 69 pentru Reading, care s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Huddersfield. A fost al doilea joc la rând fără gol pentru atacantul român.

În Belgia, Genk a învins Anderlecht, scor 1-0, însă Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve la învingători.

Veştile bune pentru selecţionerul Cosmin Contra au venit din Ungaria, acolo unde Gicu Grozav (28 de ani) a marcat golurile celor de la Varda în victoria cu 2-0 cu Ujpest. Grozav are deja cinci reuşite în patru partide de campionat din acest sezon.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: