Expoziţie de păsări şi animale de rasă la Turnu Severin

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Un exemplar valoros de porumbel FOTO Corina Macavei

Zeci de crescători de păsări şi animale de rasă din Mehedinţi şi Gorj se laudă zilele acestea, la Drobeta Turnu Severin, cu orătănii pufoase şi iepuraşi simpatici, din soiuri de care puţini au auzit.

Expoziţia, iniţiată de Asociaţia Crescătorilor de Păsări din Mehedinţi, reuneşte peste 250 de exponate: găini şi porumbei de rasă, păuni, fazani, păsări exotice, iepuri de rasă, precizează preşedintele Asociaţiei, Paul Constantinescu.

Gălăgie ca la Turnul Babel, în expoziţia de păsări şi animale de rasă de la Drobeta Turnu Severin. Pierduţi sub crestele uriaşe ori rătăciţi printre propriile pene, cocoşii au ţinut cu tot dinadinsul să atragă atenţia. Nu a vizitatorilor, ci a găinilor cu moţ, poale sau ghetuţe ori chiar a păuniţelor.

Mai interesaţi de iepuri, unii vizitatori nu s-au dat duşi din faţa Marelui Belgian, concurat serios însă de Fluturele german.

Expoziţia, care a ajuns la a treia ediţie, va fi deschisă până duminică.

Citeşte şi:

Numărul păsărilor de pe lacurile din Argeş s-a înjumătăţit, comparativ cu anul trecut

Păsările călătoare nu mai vor în ţările calde

Mai multe pentru tine:
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Rețetă turcească de salată de vinete cu iaurt și usturoi. E dietetică, delicioasă și sănătoasă
Mihai Trăistariu intervine în scandalul burselor: „Unde să lucreze studenții, să facă striptease noaptea?” Mesaj dur pentru guvernanți: „Asta nu mai e carte!”
Femeile care au copilărit în sărăcie poartă adesea aceste accesorii. Ce semnifică?
Regiunea care se sălbăticește în ritm alert. Satele dispar unul câte unul și sunt înghițite de pădure
Vieți ca-n povești? Destinul tulburător al surorilor Guinness: blestemul unei dinastii de aur. Adevărul ascuns despre surorile Guinness
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Amal Clooney a îmbrăcat culoarea vedetă a toamnei! Avocata și-a făcut încă o dată celebrul soț extrem de mândru
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Fostul episcop al Husilor, Cornel Onilã, „amenintat și jignit” în închisoare. „Mi s-a rupt sufletul de el, când l-am văzut în ce hal este”