Video Situație critică într-o comună din Delta Dunării. Digul de protecție a cedat, zeci de hectare de teren sunt inundate VIDEO

0
Publicat:

Joi, 8 iunie, digul de protecție din cadrul incintei Carasuhat (o zonă renaturată în anul 2016), comuna Mahmudia, s-a rupt. Autoritățile s-a întrunit în comitete de urgență, iar acum se încearcă găsirea unor soluții pentru oprirea apelor care au inundat zeci de hectare de teren.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență s-a întrunit în aceeași zi în ședință extraordinară, iar prefectul județului Tulcea, Dan Munteanu, a ordonat activarea grupului de suport tehnic pentru inundații la nivelul județului Tulcea care s-a deplasat în regim de urgență la fața locului pentru o analiză completă a situației de fapt.

„În urma recunoașterii, a fost luată decizia intervenției la fața locului de către structuri aparținând Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea, a autorităților locale și a operatorilor economici din zona afectată”, anunță ISU Tulcea.

În vederea gestionării situației de urgență, dar și a operativității în teren, transportul materialelor, utilajelor și a pompierilor militari precum și a voluntarilor din partea comunității locale s-a făcut cu ajutorul unui operator privat care deține un bac ce poate suporta o încărcătură mărită.

Conform ISU Tulcea, joi seara forțele de intervenție au ajuns în zona breșei din digul de protecție a incintei Carasuhat din zona comunei Mahmudia cu utilaje și încărcătură de piatră. Piatra a fost aruncată în breșa digului cu scopul de a diminua debitul apei ce inundă terenurile din zona ce era protejată de către dig.

Suprafața afectată de apele revărsate, până joi seara, este estimată la aproximativ 30-40 de hectare de culturi agricole.

Digul rupt FOTO: ISU Tulcea

În cursul zilei de vineri, ISU Tulcea a anunțat că CJSU a luat decizia ca la fața locului să se intervină cu utilaje grele și cu materiale care pot astupa breșa, ulterior acesta putând fi închisă.

„În acest moment, la fața locului se află prefectul județului Tulcea, primarul comunei Mahmudia, inspectorul șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea, directorul SGA Tulcea, un ofițer și 13 subofițeri din cadrul Detașamentului de Pompieri Tulcea, autoritățile locale, iar în sprijinul misiunii sunt și operatori economici din zonă, care dețin utilaje grele specifice misiunii de închidere a breșei”, anunță ISU.

În urma acțiunii din cursul zilei de ieri, partea stângă a breșei a fost protejată împotriva surpării prin folosirea a 25 de tone de piatră.

„În acest moment nu există riscul ca apa deversată din incinta Carasuhat - Mahmudia să afecteze locuințe ori alte obiective economice din zonă”, dau asigurări cei de la ISU Tulcea.

Mai multe pentru tine:
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”