Liderii PSD s-au reunit în Delta Dunării, la Murighiol. „Vom avea multe nume noi pentru următoarele alegeri“, a anunţat Liviu Dragnea

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderii centrali şi judeţeni ai PSD s-au reunit în şedinţa Consiliului Executiv Naţional (CExN), la un resort din Delta Dunării. Aici vor lua decizii privind campania electorală.

Campania electorală pentru alegerile parlamentare din această iarnă va fi subiectul principal al dezbaterilor din Deltă. Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat că va fi analizat stadiul pregătirii fiecărei organizaţii pentru campanie, candidaturile depuse şi aprobate până acum în judeţe şi va fi dezbătut un plan al acţiunilor electorale pentru perioada următoare.

În ceea ce priveşte candidaturile, organizaţiile judeţene ale PSD au avut termen până la jumătatea lunii septembrie să vină cu propunerile de liste, după directivele trasate la începutul verii de Liviu Dragnea: mai mulţi tineri, mai mulţi oameni noi, care să fie ”profesionişti” şi ”să vină la serviciu”.

"Vom avea multe nume noi şi vreau să mă asigur că fiecare deputat care ajunge în Camera Deputaţilor şi fiecare senator îndeplinesc câteva condiţii. În primul rând, să fie responsabil şi conştient că trebuie să vină la serviciu. Sunt doar două zile pe săptămână în care trebuie să fie prezent acolo, începând de luni după-amiaza până miercuri după-amiaza obligatoriu. Cred că nu este un efort foarte mare”, declara Dragnea imediat după alegerile locale din această vară.

De asemenea, social-democraţii au anunţat că vor avea pe listele de candidaţi şi persoane cu dizabilităţi pentru că ”în România există 700.000 de persoane cu dizabilităţi şi niciun parlamentar care să-i reprezinte”. Listele de candidaturi al PSD pentru alegerile parlamentare urmează să fie definitivate până la mijlocul lunii octombrie.

Pentru prima dată în ultimii 16 ani, social-democraţii vor merge singuri în aceste alegeri parlamentare, urmând să facă o eventuală alianţă post-electorală în cazul în care vor intra la guvernare. ”Decizia a fost luată să mergem singuri în aceste alegeri, aşa cum au dorit toţi membrii de partid, aşa cum mi-am dorit şi eu. Dar, în acelaşi timp, am şi evaluat împreună cu alte partide şi am exploatat această posibilitate şi concluzia şi a mea şi a lor este că cea mai bună variantă este să facem alianţă după alegeri, o alianţă de guvernare", a declarat Liviu Dragnea, scrie Mediafax.

De asemenea, liderii PSD vor trasa la şedinţa din Deltă şi principalele direcţii ale programului de guvernare, un program care va fi axat, potrivit lui Liviu Dragnea, pe protejarea capitalului românesc. "Va fi un program de guvernare care va avea şi buget pentru implementare şi va prevedea un deficit public de maxim 2% din PIB şi dezvoltarea unor capacităţi industriale de producţie de către stat. Avem instrumentul prin care se poate face acest lucru. Programul nostru de guvernare va fi structurat astfel încât să ajute capitalul românesc, firmele româneşti. Patronii români au ajuns să fie şi opresaţi şi agresaţi. De ce? Pentru că sunt români?", a declarat Dragnea în august.