Pregătiri pentru Parcul Crăciunului de la Muzeul Satului Bănățean. Patinoar acoperit, în fața scenei

0
Publicat:

Parcul Crăciunului va fi deschis timp de trei săptămâni, în perioada 6 - 27 decembrie. Intrarea e gratuită, la fel și accesul la patinoar sau atelierele și spectacolele pentru copii.

Zona acoperită din fața scenei va adăposit patinoarul FOTO Ștefan Both

Zeci de mii de luminițe, obiecte supradimensionate, brăduți zburători și butaforii 3D încep să prindă viață la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara. Bradul înalt, simbol al Crăciunului, va este și el împodobit. Totul, în cadrul celei de-a doua ediții a Parcului Crăciunului, care se va deschide în 6 decembrie.

Patinoarul care va fi amplasat în inima Muzeului va avea 500 metri pătrați de gheață. Și de data aceasta, accesul va fi gratuit.

În aer liber și totuși acoperit de arcada de lemn din fața scenei, patinoarul va fi decorat ca-n povești, atmosfera fiind completată de acorduri de muzică și efecte speciale.

Căsuțele de pe Aleea Artizanilor vor deservi obiectelor lucrate manual în tema sărbătorilor de iarnă, cu multe variante de cadouri și obiecte unicat realizate cu multă iscusință de artizani și meșteșugari pricepuți.

O altă zonă care va atrage atenția este cea cu specialități de sezon, vin fiert și deserturi. Aroma preparatelor gustoase și de sezon, deserturile cu gust de scorțișoară și alte specialități vor încânta vizitatorii de orice vârstă.

Muzeul Satului Bănățean Foto Ștefan Both

În cadrul „Laboratorului Crăciunului”, sub forma unui iglu de mari dimensiuni, copiii vor avea parte de spectacole de teatru, ateliere creative și de meșteșugărit, toate în tema sărbătorilor de iarnă.

Teatrul „Merlin”, Muzeul Național al Banatului și Muzeul Național de Artă au pregătit o serie de ateliere pentru cei mici și mari.

Aceștia își vor putea așterne imaginația pe diferite materiale - hârtie, ipsos sau pânză. Moș Crăciun va fi și el prezent, gata să asculte și să îndeplinească dorințele copiilor.

Muzeul Satului Bănățean Foto Ștefan Both

Parcul Crăciunului va fi deschis timp de trei săptămâni, în perioada 6 - 27 decembrie. Intrarea e gratuită, la fel și accesul la patinoar sau atelierele și spectacolele pentru copii.

Vă reamintim, Târgul de Crăciun din centrul Timișoarei a fost deschis duminică, 27 noiembrie.  

Mai multe pentru tine:
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
S-a născut «copilul-minune». Bebelușul a fost purtat într-un uter transplantat de la o femeie decedată
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
”Neața, imbecililor!” Andrew, profilul grobianului clasic, abuzator toată viața sa. Cum îi saluta pe angajați la Palat
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare