Hristo Stoichkov, Johan Cruyff, Gică Hagi şi trupa Phoenix la marea sărbătoare a bulgarilor de la Dudeştii Vechi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hristo Stoichkov, unul din cei mai mari jucători de fotbal al Bulgariei

Generaţia de aur al fotbalului bulgar, care a jucat seminifala turneului final al Campionatului Mondial din SUA 1994, va fi prezentă la sărbătoarea celor 275 de ani de la întemeierea comunităţii bulgare în Banat

Marea sărbătoare va avea loc pe data de 15 august, când la Dudeştii Vechi se ce vor celebra 275 de ani de la întemeierea comunei bulgăreşti din judeţul Timiş. Pentru a marca acest eveniment, primăria din Dudeştii Vechi, alături de Uniunea Bulgarilor din Banat şi Ambasada Bulgariei, vor organiza un eveniment grandios.

Principalii invitaţi vor fi fotbaliştii din Generaţia de Aur a Bulgariei, care a jucat semifinala Campionatului Mondial din SUA, în frunte cu Hristo Stoichkov şi Trifon Ivanov.

Conform organizatorilor, nu este exclusă participarea unor legende ale echipei FC Barcelona, precum Romario, Johan Cruyff sau Ronald Koeman. Bulgarii vor juca un meci demonstrativ contra vedetelor naţionalei române conduse de Gică Hagi.

La sărbătoarea de la Dudeştii Vechi a fost contractată pentru un concert legendara formaţie Phoenix.

La Dudeştii Vechi se află cea mai importantă comunitate de bulgari-pavlikieni, aici trăind singurii bulgarii de confesiune romano-catolică din lume. Comuna întemeiată în anul 1738 a devenit cel mai important centru cultural, istoric şi social al bulgarilor din România.

În 1930, aici au locuit în jur de 5.800 de bulgari, însă numărul lor a tot scăzut. După ultimul recensământ din 2002 în Dudeştii Vechi locuiau aproximativ 2.400 de bulgari.

Stoichkov vine la Timişoara, la premiea filmului autobiografic

Hristo Stoichkov va veni însă la Timişoara mult mai repede, cu ocazia lansării în România a filmului biografic “Hristo Stoichkov”. Acesta va avea loc pe 29 mai, de la ora 19.00, la sala Capitol a Filarmonicii Banatul.

Stoichkov a câştigat Gheata de Aur în 1990 (alături de Hugo Sanchez) şi Balonul de Aur în 1994. A jucat de alungul carierei la echipe precum ŢSKA Sofia, FC Barcelona, AC Parma, Al-Naser sau Kashiwa Reysol. A strâns în tricoul naţionalei bulgare 83 de selecţii (a marcat 37 de goluri).

Ca antrenor, a pregătit naţionala Bulgariei între 2004-2007, apoi Celta Vigo,i Mamelodi Sundowns FC şi Litex Lovech. Momentan este liber de contract.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Detaliul regal folosit de Meghan pentru cea mai recentă felicitare de Crăciun. Cu cine a dorit să semene micuța Lilibet
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”