Cine era bărbatul mort în accidentul aviatic din Orăștie. Acum șapte ani, avionul pilotat de el s-a ciocnit cu un altul

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Bărbatul mort în accidentul aviatic produs marți, 15 iulie, în Orăștie, este Sorin Mihail Bochiș, unul dintre cei mai versați piloți din Timișoara, care, în urmă cu șapte ani, a mai trecut printr-un accident teribil.

Pilotul Sorin Bochiș a murit marți. FOTO Facebook Sorin Bochiș

Sorin Bochiș, în vârstă de 59 de ani, și-a pierdut viața marți, după ce avionul de mici dimensiuni pe care-l pilota s-a prăbușit la Orăștie, în județul Hunedoara, notează  Express de Banat.  

Martorii spun că avionul ar fi pierdut din altitudine și ar fi lovit cablul de la instalația unei tiroliene.

Supraviețuise, ca prin minune, unui alt accident tragic

În urmă cu șapte ani, Sorin Bochiș scăpase cu viață, ca prin minune, dintr-un alt incident aviatic. 

Atunci, avionul lui s-a ciocnit în aer cu un alt aparat în apropiere de Rădăuți, în timpul unui zbor acrobatic de antrenament, înaintea unui miting aviatic. Celălalt pilot a murit.

Sorin Bochiș, care s-a ales, la acel moment, cu traumatism cerebral sever, a stat în comă zeci de zile.

„Vorbim de un pacient cu traumatisme multiple care pune mari probleme în evoluţie. Vorbim de un prognostic extrem de rezervat, sperăm într-o minune.”, spunea, atunci, medicul Tudor Ciuhodaru, medic primar de urgență de la Spitalul de Neurochirurgie Iași, potrivit presei locale.

 În cele din urmă, Sorin Bochiș și-a revenit și a putut zbura din nou.

„În ciuda eforturilor susținute, persoana a fost declarată decedată”

 Astăzi, lucrurile au stat altfel.

„Un apel la 112 anunța că un avion de mici dimensiuni a efectuat o aterizare forțată. La fața locului au fost trimise de urgență o autospecială de stingere, un echipaj SMURD și o ambulanță SAJ. La sosirea echipajelor, s-a constatat că în aeronavă se aflau două persoane, ambele în stare de inconștiență. Una dintre victime nu prezenta semne vitale, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda eforturilor susținute, persoana a fost declarată decedată, prezentând leziuni incompatibile cu viața”, a informat, marți, 15 iulie, ISU Hunedoara.

Cealaltă victimă a accidentului de marți, aflată tot în stare de inconștiență, a fost stabilizată și transportată în regim de urgență către Spitalul din Orăștie.

Sorin Bochiș a fost copil de pilot și a luat primele lecții de zbor la 14 ani. Potrivit Știri din Maramureș, a absolvit Școala de ofițeri de Aviație „Aurel Vlaicu” din Buzău și a fost repartizat la Timișoara, în aviația militară.

Detaliile accidentului de acum 7 ani

Pe 4 august 2018, doi piloţi cu mii de ore de zbor la activ s-au acroşat cu aripile avioanelor în timpul unui „zbor în oglindă” pe aerodromul din Frătăuţii Vechi, judeţul Suceava.

Anchetatorii au stabilit că Sorin Mihail Bochiş (atunci, în vârstă de 53 ani), din comuna Giroc, judeţul Timiş, şi Cornel Marinescu (60 de ani), din localitatea Tâncăbeşti, judeţul Ilfov, pilotau câte un avion uşor, marca SkyBold, unul fiind înmatriculat în Germania şi celălalt în Statele Unite ale Americii.

Cei doi piloţi au decolat, în jurul orei 11.00, de pe aerodromul din comuna Frătăuţii Vechi.

Când cele două aeronave s-au acroşat cu aripile, piloţii au pierdut controlul asupra aparatelor de zbor, acestea intrând în picaj şi prăbuşindu-se de la o înălţime de aproximativ 300 de metri.

Celălalt pilot, Cornel Marinescu, a decedat, în timp ce Sorin Mihail Bochiş a fost preluat de un elicopter SMURD şi transportat la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi.

„Pacientul este în comă. Are politraumatism craniocerebral deschis, contuzie toraco abdominal, fractură gambă. Este întubat, ventilat mecanic”, spunea. atunci, despre Sorin Bochişm Diana Cimpoeşu, coordonator SMURD Iaşi, în cursul intervenţiei.

Mai multe pentru tine:
Top 7 mașini de spălat vase compacte 2026: Ghid expert + oferte eMAG pentru bucătării mici și economie de energie, apă, timp și bani
Daciana Sârbu vorbește deschis despre relația cu Alex Ghionea, iubitul cu 22 de ani mai tânăr: „Mi-am asumat mereu că voi fi judecată” VIDEO
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Prima soție a lui Călin Georgescu rupe tăcerea, după 20 de ani de la divorț. Daniela a avut o căsnicie de calvar. Candidatul la prezidențiale își bătea soția: „Devine periculos să spun ceva”
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Regulile dure ale palatelor orientale sunt de neînțeles. Fiul Reginei Noor e ținut captiv din 2021!
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Horoscop 12 martie. Taurii au norocul de partea lor, Scorpionii încasează bani