Primăria amendată cu 40.000 de lei de DSP pentru că a furnizat apă care nu este potabilă în reţeaua publică

0
Publicat:
Ultima actualizare:
O comisie de la DSP Gorj a stabilit că apa de la reţeaua publică din Baia de Fier nu este potabilă                  Foto: Arhivă Adevărul

Primăria unei comune din judeţul Gorj a fost amendată cu suma de 40.000 de lei de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Gorj pentru că apa furnizată la reţeaua publică nu este potabilă.

Mai mulţi localnici din comuna Baia de Fier s-au plâns de anumite probleme de sănătate şi s-au adresa instituţiilor. Omenii au postat diferite comentarii pe reţelele sociale:

„Suntem în secolul XXI şi nu avem apă potabilă. Localitatea noastră este situată între două râuri, dar nu face nimeni nimic pentru a avea şi noi apă bună de băut. Avem copii mici. Am avut probleme, dar nu ştiu dacă este de la apă sau de la altceva, dar sunt autorităţi în măsură să verifice acest lucru“. 

O comisie din partea DSP Gorj şi Direcţiei Sanitar Veterinare Gorj a efectuat, în urmă cu aproximativ două săptămâni, o serie de verificări şi a constatat că apa nu este potabilă, astfel că aplicat Primăriei comunei Baia de Fier o amendă de 40.000 de lei. 

S-a constatat că apa nu este potabilă deoarece „nu corespunde examenului chimic prin parametrul Clor rezidual liber şi total şi a examenului microbiologic, în special prezenţa germenilor patogeni, neconformitate datorată şi tratării insuficientă a apei“, a stabilit comisia. 

De asemenea , comisia a mai stabilit că nu există autorizaţie sanitară de funcţionare a instalaţiei. 

Primăria este obligată săi informeze pe cetăţeni

Daiana Militaru, purtătorul de cuvânt al DSP Gorj, a transmis că Primăria Baia de Fier a fost obligată să informeze cetăţenii că apa nu este potabilă şi că a mai fost sancţionată anul trecut pentru că nu a luat măsuri să dezinfecteze apa: „DSP Gorj a impus Unităţii Administrativ Teritoriale să informeze populaţia de calitatea apei distribuită în reţea“.

Primarul vrea să conteste amenda

În schimb, primarul comunei Bai de Fier, Dumitru Turbăceanu, a precizat că va contesta amenda primită: „Se ştie de ani de zile că nu furnizăm apă potabilă. Am anunţat acest lucru şi prin afişe la magazine sau la sediul Primăriei. Noi am investit pentru a aduce reţeaua de alimentare cu apă la un nivel corespunzător. Analizele au ieşit acum bine, astfel că oamenii nu s-au îmbolnăvit de la apă. Staţia de tratare a apei şi aducţiunea au fost recepţionate la sfârşitul anului trecut, dar nu am reuşit să obţinem încă autorizaţia sanitară“.

Vă recomandăm să citiţi şi 

UPDATE Ameninţare cu bombă la o şcoală din municipiul Târgu-Jiu. Autorul, un elev de 14 ani, a fost depistat de poliţişti

Peste 100 de elevi şi cadre didactice din Gorj sunt infectate cu COVID-19

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum