Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a luat o hotărâre în procesul lui Mischie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Nicolae Mischie este judecată în acest dosar din anul 2008

Fostul baron de Gorj, Nicolae Mischie, a aflat decizia instanţei supreme în dosarul de corupţie în care este judecat din anul 2008, fiind cel mai vechi dosar de corupţie aflat încă în curs de judecată.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis să amâne din nou pronunţarea sentinţei în dosarul lui Nicolae Mischie, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean şi al PSD Gorj. Instanţa de judecată mai are nevoie de timp pentru deliberare. Pronunţarea sentinţei a fost amânată pentru data de 18 martie. 

Trimis în judecată de DNA

Nicolae Mischie  a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită şi trafic de influenţă.
Denunţul împotriva acestuia a fost depus de omul de afaceri Clement Mocanu, cel care a construit cea mai mare parte a vilelor de strămutaţi de lux din cartierul Primăverii din Târgu Jiu. Acesta l-a acuzat pe Mischie de faptul că a executat mai multe lucrări de construcţie şi de modernizare la mai multe locuinţe aparţinând lui Mischie, dar şi că i-a oferit o maşină Aro şi alte bunuri, pentru ca firma lui să beneficieze de contracte cu instituţiile statului.

Două instanţe de judecată l-au condamnat până acum pe Nicolae Mischie la închisoare cu executarea. Tribunalul Gorj şi Curtea de Apel Timişoara au decis să-i aplice lui Mischie o pedeapsă de patru ani de închisoare cu executare.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Cele 3 semne zodiacale chinezești care atrag abundența în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie 2025
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Doi frați de 9 și 12 ani, uciși de o mașină de curse în timpul unei competiții de raliu
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Sucul cu efecte miraculoase care l-a scos din încurcătură pe Sinner la Viena. Medvedev îl consideră „dezgustător”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”