Turnul de control al Aeroportului din Suceava nu are autorizaţie de la ISU

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Turnul de control al Aeroportului Suceava nu are autorizaţie de la ISU. FOTO Dănuţ Zuzeac

Deşi reprezentanţii Aeroportului Internaţional „Ştefan cel Mare” de la Salcea – Suceava au anunţat că începând din luna august vor fi operate primele zboruri internaţionale, între Suceava şi Londa, iar până în prezent au mai fost efectuate curse regulate între Suceava şi Bucureşti, aeroportul din Suceava a funcţionat fără să aibă autorizaţie de la ISU pentru turnul de control.

Cu bucurie, ieri s-a anunţat că începând cu sfârşitul acestei veri, de pe Aeroportul Internaţional „Ştefan cel Mare” de la Salcea vor fi operate curse internaţionale, între Suceava şi Londra, pentru început, însă cei din conducerea Aeroportului nu suflă o vorbă despre faptul că turnul de control nou construit nu are avizele necesare din partea celor de la ISU Suceava. Problemele cu autorizarea au apărut încă de la recepţia lucrărilor de la aeroport, când reprezentanţii ISU le-au transmis celor de la aeroport că au de remediat mai multe neconformităţi depistate.

„Problemele sunt mici şi mărunte, dar suficiente ca să nu poată fi emisă autorizaţia până nu se rezolvă. Sunt unele aspecte vizavi de completarea instalaţiei de stingere cu hidranţi şi ceva pe la o instalaţie specială de stingere în cadrul turnului de control, aspecte ce pot fi soluţionate în câteva zile fără nicio problemă. Nu este ceva ce să dea peste cap investiţia, însă nu pot fi trecute cu vederea, deoarece vorbim despre o componentă esenţială în cadrul traficului aerian”, a declarat adjunctul inspectorului şef al ISU Suceava, locotenent-colonelul Costică Ghiaţă.

Până în prezent, cei de la ISU Suceava nu au mai primit nicio cerere de autorizare a turnului de control de la Aeroportul de la Salcea, probabil şi din cauza faptului că nu au crezut că problemele semnalate ar fi atât de grave.

Chiar dacă problemele nu sunt majore, din acest punct de vedere, faptul că Aeroportul nu a primit avizele necesare de la ISU se pare că a dat cu totul peste cap termenele de preluare în administrare şi instalare a echipamentelor în noul turn de către ROMATSA.

Reporterii „Adevărul” au încercat să ia legătura cu reprezentantul ROMATSA în teritoriu, respectiv cu Aurel Serediuc, directorul Direcţiei serviciilor navigaţie aeriană din cadrul Aeroportului Suceava, însă o doamnă ne-a transmis că dumnealui se află „în turn” şi ne va contacta când revine, lucru ce nu s-a mai întâmplat.

La data de 25 octombrie 2015 au fost inaugurate, în mod oficial, modernizările aduse Aeroportului “Ştefan cel Mare” de la Salcea. De atunci şi până în prezent, pe acest aeroport au ajuns aeronave ale companiei Tarom ce operează curse între Suceava şi Bucureşti, precum şi câteva avioane ce nu au putut ateriza la Iaşi din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, toată dirijarea traficului fiind însă făcută din vechiul turn de control al Aeroportului.

Lucrările de modernizare la Aeroportul Suceava au costat bugetul public al Uniunii Europene suma de 105 milioane de lei – aproximativ 24 de milioane de euro. Aeroportul a fost închis pentru modernizare începând cu 13 ianuarie 2014. Lucrările de modernizare la aeroport au fost realizate prin trei proiecte, unul finanţat de ROMATSA, care instalează aparatura de control şi trafic aerian, unul de modernizare a pistei şi a sistemului de balizaj, finanţat de Uniunea Europeană, şi un al treilea proiect de modernizare a aerogării, cu fondurile Consiliului Judeţean.

Menţionăm că Aeroportul „Ştefan cel Mare” a fost inaugurat în anul 1932 sub denumirea Aeroportul Suceava. Principala companie aeriană din România, TAROM, a operat zboruri comerciale la Suceava din 1960 până în 2001, acestea fiind apoi reluate începând cu 2004. Începând din martie 2005, aeroportul poartă denumirea Aeroportul Internaţional “Ştefan cel Mare” Suceava, fiind deschis pentru prima dată în istoria sa traficului internaţional.

Alte ştiri pe această temă:

Aeroportul din Suceava devine internaţional la aproape un an de zile de la inaugurare. Sucevenii vor putea zbura spre Londra, din vara acestui an

Centrul Economic Bucovina, o investiţie de cinci milioane, va fi transformat în terminal pentru un aeroport fără pasageri

Cum a ajuns aeroportul internaţional din Suceava să fie internaţional doar când e ceaţă la Iaşi?

Mai multe pentru tine:
De ce pielea capătă un miros specific după vârsta de 40 de ani, chiar dacă faci și 3 dușuri pe zi. Ce alimente trebuie să consumi?
O zodie trage lozul câștigător în martie 2026. Universul îi deschide toate ușile, după o perioadă lungă de încercări și lacrimi
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Boala necruțătoare care l-a răpus pe Eric Dane. Destinul actorului din „Grey’s Anatomy”, frânt la 53 de ani
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!