Accident cu 9 răniţi pe DN2. Ce alcoolemie avea şoferul care intrat pe contrasens şi a izbit violent un microbuz

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nouă persoane au fost rănite într-un accident produs, miercuri după-amiază, în apropierea oraşului Urziceni, unde un autoturism s-a ciocnit cu un microbuz cu pasageri.  Accidentul a avut loc în jurul orei 16.00 pe DN 2, în judeţul Ialomiţa.

La faţa locului  au fost trimise trei echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă, o autospecială de descarcerare, o ambulanţa SMURD şi trei echipaje ale SAJ Ialomiţa - substaţia Urziceni. 

Din eveniment au rezultat 9 victime, conştiente: 7 din microbuz şi 2 din autoturism. Victimelor le-a fost acordat primul ajutor de echipajele medicale de la locul intervenţiei. Ulterior, toate cele 9 victime au refuzat transportul la spital, a anunţat ISU alomiţa.

Conform sursei citate, în acest caz nu a fost activat Planul roşu de intervenţie, întrucât la locul evenimentului au fost prezente patru echipaje medicale, din care unul cu medic si după evaluarea victimelor s-a constatat că acestea au răni uşoare.

Conform poliţiştilor, din verificările efectuate se pare că un bărbat, de 53 de ani, care circula pe DN2, ar fi pierdut controlul direcţie de mers într- o curbă la stânga, a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune cu un microbuz de transport persoane, condus de un bărbat, de 34 de ani.

În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a şoferului autoturismului şi a unui pasager din acelaşi autoturism.  În urma testării cu aparatul Drager, în cazul şoferului autovehiculului, rezultatul a indicat o valoare de 1,41 mg/l alcool pur în aerul expirat, în timp ce  în cazul  şoferului microbuzului rezultatul a indicat o valoare negativă. 

Vă mai recomandăm şi:

EXCLUSIV Cum a ajuns un fost ministru de Finanţe al României să fie judecat pentru uciderea a doi oameni

Lipsă de omenie în pandemie: românii imunizaţi refuză să doneze plasmă pentru bolnavii de Covid-19

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Ce asemănare există între Florin Piersic și regretatul actor Robert Redford. Dezvăluirea facută de Dan Negru: „Eu îi datorez lui Piersic depărtarea mea de...”
Filmul surprinzător care a ajuns pe locul 1 în topul Netflix, în luna septembrie. A fost filmat în România și are actori celebri de la Hollywood
Donald Trump: „Ești atât de frumoasă!” Kate Middleton, copleșită de complimente în timp ce palatul publică imagini din culise
Cu cât s-au scumpit vacanțele românilor de sărbători? Cât a ajuns să coste un Revelion pe Valea Prahovei? Andreea Sandu: „Turismul românesc, sub așteptări”
Radu Oprea, avertisment pentru USR: „Dacă face această blamare a electoratului PSD, există o singură consecință foarte clară, creșterea AUR”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Istoria vilei cu turn în formă de minaret din Mamaia
Viiitorul arată strălucitor! Prințul William și Prințesa Kate, imaginea sublimă a regalității la dineul de stat pentru soții Trump
Kate Middleton și Melania Trump, lecție de eleganță. Cine a strălucit mai mult la întâlnirea din Marea Britanie
„Renunță la stilist!” Robbie Margot, atacată de fani după ce s-a prezentat pe covorul roșu aproape goală!