O şcoală în online din cauza COVID-19. Aproape 100 elevi şi zeci de profesori infectaţi, în Olt. Când se reia testarea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Testele pentru elevi ajung în şcoli FOTO: Theo Truşcă

O şcoală din municipiul Slatina a transferat, pentru această săptămână, cursurile pentru elevii de gimnaziu în online. În întreg judeţul creşte în fiecare zi numărul elevilor şi profesorilor cu teste pozitive. În această săptămână elevii vor primi, în schimb, noi kit-uri pentru testare cu teste pe bază de salivă.

Şcoala Gimnazială „Ştefan Protopopescu“ din municipiul Slatina a suspendat cursurile faţă în faţă la ciclul gimnazial, decizia fiind adoptată la nivelul Consiliului de Administraţie pentru că patru profesori, titulari ai şcolii, sunt confirmaţi cu Covid-19. 

Sunt cazuri şi în rândul elevilor, de aceea s-a considerat că o perioadă în care elevii şi profesorii să nu intre în contact este cea mai bună măsură. Decizia a fost adoptată, a declarat directorul şcolii, prof. Mihaela Pirnă, după consultarea cu specialiştii DSP Olt. 

Continuă cursurile faţă în faţă, în schimb, la clasele de la ciclul primar, cu excepţia uneia singure, pentru că în acest ultim caz învăţătoarea a fost de asemenea confirmată cu COVID-19. 

Elevii şcolii vor reveni în bănci de săptămâna viitoare, dacă între timp nu apar noi cazuri care să impună prelungirea perioadei de învăţământ sub forma online. De menţionat că trei dintre profesori sunt vaccinaţi cu schema completă, având efectuată şi doza booster.

În întreg judeţul, conform datelor din ultima zi a săptămânii trecute, sunt 94 elevi confirmaţi cu COVID-19 şi 39 de profesori, cadre didactice auxiliare şi personal nedidactic, în mai multe şcoli anumite clase având cursurile transferate în online. 

Este vorba despre cazuri confirmate în urma testărilor din afara programului de testare în şcoli (pentru care nu au mai fost disponibile teste din prima săptămână de şcoală din acest an). Numărul cazurilor pozitive  creşte însă zilnic. Cursurile unei clase se transferă în online la apariţia a trei cazuri pozitive în rândul elevilor, apărute în şapte zile consecutive. Şcolile încep, în schimb, să aibă probleme în a-i înlocui la catedră pe profesorii care au, la rândul lor, teste pozitive şi intră în izolare.

Se reia testarea în şcoli, cu teste ambalate în seturi de câte două kit-uri

Elevii vor primi în această săptămână din nou kit-uri de testare. Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt a recepţionat în weekend 209.400 teste, ambalate în seturi de câte două, care urmează să fie distribuite elevilor astfel încât joi, 27 ianuarie, elevii să-şi poată testa, din nou, copiii. 

Kit-urile primite sunt suficiente pentru patru testări, a explicat şeful IŞJ Olt, prof. Victor Iacobescu, în această săptămână efectuându-se o testare, iar săptămâna viitoare, două testări, în zilele de luni şi joi, conform programului anunţat iniţial de către Ministerul Educaţiei, dar respectat doar în prima săptămână de testare, din lipsă de teste.

Vă recomandăm să citiţi şi:

Medic specialist chirurgie: „Testele de salivă sunt o glumă sinistră şi scumpă”

Varianta Omicron la copii. „Cu trei teste PCR pozitive, cele din salivă continuau să iasă negative!“

Mai multe pentru tine:
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie