VIDEO Paradă militară spectaculoasă la Sibiu, de Ziua Naţională a României

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproximativ 2.000 de persoane au participat, luni, la parada de Ziua Naţională a României desfăşurată la Sibiu, pe bulevardul Corneliu Coposu.

Sibienii au înfruntat gerul de afară şi cei câţiva stropi de ploaie şi au venit luni pe bulevardul Corneliu Coposu, pentru a asista la parada militară dee Ziua Naţională a României.

Parada a început la ora 11:00 şi a durat aproximativ 30 de minute. Pompierii le-au au împărţit participanţilor steguleţe tricolore iar prin faţa celor veniţi la sărbătoarea din centrul Sibiului au defilat militari, pompieri, jandarmi, poliţişti, membri ai echipajelor de Ambulanţă şi SMURD precum şi tehnica din dotarea fiecărei structuri.

Manifestările de 1 Decembrie la Sibiu au mai inclus un spectacol folcloric la sala Transilvania, a cărui gazdă a fost vedeta TVR Iuliana Tudor. Spectacolul a fost susţinut de către Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul- Junii Sibiului”, orchestra „Lăutarii” din Chişinău (dirijor Nicolae Botgros) şi solişti de renume ai folclorului românesc: Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudaşcu, Mariana Anghel, Nineta Popa Ionescu. Împreună cu tineri din ansamblul folcloric „Ceata Junilor” şi solişti îndrăgiţi (Alina Bîcă, Adrian Neamţu, Viorica Telcean, Daniel Rosalim, Marcel Părău, Alina Pinca, Izabela Tomiţa Popescu, Codruţa Rodean, Ion Drăgan, Dumitru Teleagă, Olguţa Berbec, Tudor Furdui Iancu, Angelica Flutur, Nicuşor Iordan, Ovidiu Homorodean, Paul Ananie, Andreea Haisan, Stana Stepanescu, Nicu Mîţă, Gabriel Dumitru, Daniel Pop, Alexandru Brădăţan) organizatorii au propus o călătorie muzical coregrafică prin cele mai reprezentative zone ale ţării, spre bucuria tuturor românilor din ţară şi din străinătate.

Vă mai recomandăm: 

Pieptul de pui Iohannis face senzaţie la Sibiu. Şi preşedintele ales l-a testat: „Văd că lumea vrea să mă mănânce şi la propriu, nu doar la figurat“

Un restaurant din localitatea Cisnădioara, de lângă Sibiu, are inclus în meniu de aproximativ 10 ani un preparat „botezat” special după primarul de atunci al Sibiului, actualul preşedinte al României. Iohannis şi-a dat acordul pentru denumirea preparatului şi l-a şi gustat, iar acum, în cinstea sa, restaurantul pregăteşte două preparate noi: un turnedo Herr President şi un desert Santa Klaus.

Cei 12 care ştiu toate secretele neamţului Iohannis: „Dumnezeu mişcă inimile. Se simte omul oamenilor”

   

La Sibiu, apropiaţii noului preşedinte al României au sărbătorit discret, în schimb mii de tineri au ieşit să-i aplaude victoria în stradă. Şi foştii colegi şi profesori de la Cluj sunt astăzi fericiţi, după o campanie electorală cu un rezultat absolut surprinzător.

Cine este Klaus Iohannis, noul preşedinte al României

Noul preşedinte al României  a fost un elev şi un student cu rezultate foarte bune, un inspector şcolar extrem de exigent şi un primar ales cu majorităţi covârşitoare patru mandate la rând. Dincolo de viaţa publică, Iohannis este un pasionat al grădinăritului şi al "meşteritului" prin gospodărie şi un familist convins.

Mai multe pentru tine:
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry