VIDEO FOTO Protestele la adresa proiectului Roşia Montană continuă la Sibiu. Tinerii au cântat melodii patriotice la ”revoluţia generaţiei lor”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Câteva zeci de persoane, în cea mai mare majoritate tineri, au ieşit din nou în stradă la Sibiu, pentru a patra zi consecutive, pentru a-şi manifesta opoziţia vizavi de demararea exploatării miniere de la Roşia Montană.

Cântecele patriotice au răsunat din nou sâmbătă în Piaţa Mare a Sibiului, cantata cu suflet de tinerii care au afişat un banner mare pe care scria ”Roşia Montană – Revoluţia generaţiei noastre”. 

Ioana Iliuţ a ieşit la proteste în fiecare seară, întotdeauna îmbrăcată în port tradiţional românesc. ”Cântăm melodii patriotice pentru că până la urmă este în tradiţia noastră ca şi ardeleni să ne apărăm ţara, ne-am apărat patria, ne-am apărat natura de atâţia mii de ani până la urmă, tot timpul se spune că românul e frate cu codrul, se vorbeşte atât de mult despre natură dar când vine vorba să o aperi concret nimeni nimic. 

Uitaţi-vă în jur, numai tineri suntem, până la urmă e viitorul nostrum şi e vorba de viitorul copiilor noştri, al nepoţilor noştri, şi noi suntem singurii care suntem aici, asta trebuie să fie un semnal de alarmă. De ce suntem aici? Pentru că e datoria noastră, deoarece copiii şi nepoţii noştri vor trage la răspundere. 

Şi mâine o să fiu în port popular, e o reîntoarcere la tradiţie, mie mi se pare un lucru foarte frumos că tinerii care vin aici să protesteze, care sunt toţi oameni cu studii superioare, cu familii, oameni buni, educaţi, nicidecum ceea ce vor ei să părem, nu este doar o mişcare în care vine lumea împreună ci este şi o mişcare în care ne întoarcem la tradiţii iar tradiţia noastră este invariabil legată de natură şi de protecţia ei iar atunci când îmbrac ia şi portul popular am întotdeauna asta în minte şi în suflet”, a spus Ioana Iliuţ. 

Duminică, în toată ţara dar şi în mai multe capital europene sunt anunţate proteste massive la adresa proiectului Roşia MOntană. La Sibiu, protestatarii au anunţat că vor fi prezenţi începând cu ora 17:00, în Piaţa Mare a oraşului.       

Guvernul României a aprobat legea care permite exploatarea la Roşia Montană şi o trimite Parlamentului spre adoptare.

"Guvernul a aprobat acest proiect de lege care, potrivit procedurii, va trebui adoptat de Parlament. Principalele măsuri propuse în proiectul de lege sunt: Aprobarea Acordului privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roşia Montana; potrivit acestui acord, acţionarul majoritar al RMGC va transfera în etape cu titlu gratuit către acţionarul minoritar controlat de statul român o cotă de 5,69% din capitalul social al RMGC; participaţia indirectă a statului român urmează să ajungă astfel la 25%.

Redevenţa minieră aplicabilă proiectului minier va fi de 6% (faţă de 4 % în cazul celorlalte miniere) cu opţiunea statului român de a solicita plata acesteia în natură. De asemenea, investitorul se angajează să întreprindă conservarea, amenajarea şi revitalizarea patrimoniului cultural, să  asigure protecţia mediului şi eliminarea poluării istorice, să contribuie la dezvoltarea economică şi culturală durabilă a comunităţii din Roşia Montană", se arată în comunicatul trimis de Guvernul României.

Interesant este că în “Cele 15 propuneri ale USL pentru guvernare”, la punctul 8, se află chiar “Respingerea proiectului Roşia Montană.

Vă mai recomandăm: 

VIDEO Preoţii au ieşit la protestul la adresa proiectului Roşia Montană, la Sibiu, cântând ”Tu Ardeal, tu Ardeal” şi ”Treceţi batalioane române Carpaţii”

VIDEO FOTO Noi proteste la Sibiu faţă de proiectul Roşia Montană: „Vrem aer şi natură, nu aur şi cianură“

VIDEO FOTO Aproximativ 100 de sibieni au protestat la adresa proiectului Roşia Montană, în Piaţa Mare

Mai multe pentru tine:
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice