A început „Gropaniada“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Strada Golescu a fost luată cu asalt în această dimineaţă de muncitori

Lucrările de plombare a gropilor din Satu Mare costă Primăria 700.000 de lei. Până la „marea asfaltare“, firma Alfa Rom a început astăzi mult aşteptata cârpeală de sezon. În valoare de 587.783 lei plus TVA, lucrările de astupare a gropilor din oraş au demarat pe strada Nicolae Golescu.



„Am pus în funcţiune cea mai mare freză, cu o lăţime de doi metri. Începând de la ora 6.00 în această dimineaţă, trei utilaje şi echipe de muncitori au început lucrările în zona Pieţei Mari“, anunţă Dorel Surducan, reprezentant al firmei Alfa Rom Satu Mare. El mai spune că lucrările începute astăzi preced asfaltările ce se vor demara în acest an. „Este vorba despre lucrări urgente, plombări în mai toate zonele din oraş, până în primăvară când se va finaliza licitaţia pentru asfaltări, care presupune reînoirea covorului asfaltic pe mai multe străzi din municipiu, program care va dura 4 ani“, spune Dorel Surducan.


„Străzile le decidem pe parcurs“


Primăria Satu Mare decide care sunt străzile care vor avea prioritate pentru plombări. „Vrem să începem cu cele mai afectate zone. Această cantitate de mixtură asfaltică, 4.300 de tone, este repartizată pe tot oraşul. În fiecare zi, o echipă a Primăriei analizează în teren zonele cu cele mai mari probleme, lista de străzi pe care se vor face plombări fiind făcută din mers, în sensul în care intervenim unde sunt cele mai mari necesităţi. De exemplu, următoarele străzi vor fi Anton Pan, Trandafirilor, Argeşului şi Ghica“, afirmă Toader Stâncel, coordonatorul de proiect din partea Primăriei Satu Mare. El mai spune că preţul cu care firma a câştigat licitaţia pentru lucrările de plombare este de 138 lei pe tona de mixtruă asfaltică, preţ ce include şi manopera.

Marea asfaltare“ un contract cu miză

Procedurile pentru a doua licitaţie, privind asfaltarea a peste 450.000 de metri pătraţi de carosabil, sunt pe final. „Miercuri vom afla cine a câştigat această licitaţie. Astăzi sunt invitate firmele la licitaţia electronică, preţul cel mai bun este însă criteriul de bază “, a afirmat Ioan Litan, city manager al Primăriei Satu Mare. “Valoarea globală a contractului pentru cele două tronsoane este de minimum 41 de milioane de lei.  Pentru străzile din nordul orașului valoarea este de 25,3 milioane de lei, iar pentru cele din sud de 16 milioane lei. Până la „marea asfaltare“ însă, sătmărenii speră ca măcar gropile devenite cratere să fie plombate.


Care credeţi că sunt străzile care ar trebui plombate cu prioritate?


Mai multe pentru tine:
Avertismentul îngrijorător al unui medic pediatru: „Vor muri tot mai mulţi copii şi persoane, din cauza "dacilor liberi". E "cronica unei morţi anunţate"
6 mirosuri care trădează o casă modestă
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Ce pătimeau prințesele din cauza apetitului sexual ieșit din comun al lui Sarah Ferguson. A fost o mamă de coșmar
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Profesoarele au ajuns să se roage de părinți să nu le aducă nimic de 1 și 8 martie: „A ieșit o semi ceartă, că nu au cum, că văd alții de la alte clase și ce o să zică lumea”
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Interviu Verginia Vedinaș, deputat SOS: „În cariera politică, deciziile grele sunt frecvente”