Vacanţe cu bani puţini în extrasezon

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nemţenii pot face deja achiziţii de bilete pentru concediile din această vară. Programele „O săptămână la mare“ sau „O săptămână la munte“ au preţuri mici.

Chiar din acest sfârşit de săptămână vă puteţi procura bilete ieftine pentru vacanţă. Cei care îşi doresc să se relaxeze timp de şapte zile pot profita de programele care promovează turismul în extrasezon.


Există programele „O săptămână la mare“, precum şi „O săptămână la munte“. Primul a fost deschis la începutul lunii mai, iar cel de-al doilea încă de la începutul  primăverii. „Sunt cereri pentru aceste programe, dar nu foarte multe“, spune Cristian Petroşanu, şeful unei agenţii de turism.


Pachetele la mare includ toate staţiunile de pe litoralul Mării Negre, cu hoteluri începând de la două stele şi până la unităţi de cazare de patru stele. În Mamaia de exemplu, una dintre cele mai căutate destinaţii în sezonul estival, prin programul „O săptămână la mare“ veţi plăti 189 de lei pentru şase nopţi de cazare, la un hotel de două stele.


400 de lei la „patru stele“


În aceeaşi staţiune, la trei stele, cu mic dejun inclus, şase nopţi de cazare vor costa pentru o persoană 353 de lei de persoană, iar la patru stele 403 lei. „Preţurile sunt foarte bune, singurul inconvenient este faptul că sunt în extrasezon. Puţini sunt cei care îşi iau concedii în mai sau la începutul lunii iunie“, adaugă Cristian Petroşanu.


Nici vacanţele la munte nu sunt de neglijat. Cei care preferă să se bucure de aerul curat de munte mai pot petrece prin programul „O săptămână la munte“ până la jumătatea lunii viitoare.


Pentru că tarifele sunt foarte mici pentru cinci nopţi, cazarea se face duminica, iar ieşirea este vinerea. „Aceste programe sunt foarte bune pentru că pot merge în vacanţe şi oamenii care nu au mulţi bani“, explică Dragoş Versanu, operator turistic.


La Predeal, la un hotel de două stele, preţul pentru cinci nopţi de cazare este de 158 de lei de persoană, la trei stele 258 de lei, iar în Poiana Braşov, la patru stele, preţul este de 358 de lei.


Programul fiind spre final, veţi găsi locuri de cazare la Predeal, Poaiana Braşov, Slănic Moldova sau la Sâmbăta de Sus. „Nu dispun de foarte mulţi bani, cred că un astfel de program chiar m-ar avantaja anul acesta“, concluzionează Mihaela Arnăutu, cadru didactic.

Mai multe pentru tine:
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Kate n-ar fi avut de fapt cancer? După ce fanii au depistat o cicatrice suspectă pe chipul Prințesei, valuri de teorii s-au iscat
Fructele pe care nutriționiștii le recomandă în luna ianuarie. Au proprietăți antiinflamatoare puternice
Celebrități pe care le-am pierdut în 2025. A fost un an negru la Hollywood!
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”