Lecţie dată de judecători unei instituţii publice din România: organismele statului nu sunt deasupra legii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Muncitorii ABA Crişuri au fost prinşi excavând ilegal în albia râului, într-o arie protejată foto: Primăria Girişu de Criş

Judecătoria Oradea a dat verdictul într-un proces inedit în care Administraţia Apele Române a cerut anularea unei amenzi usturătoare încasate de la Garda de Mediu Bihor, după ce muncitorii instituţiei au fost prinşi excavând ilegal balast într-o arie protejată

Incidentul s-a petrecut anul trecut, în aprilie, în comuna bihoreană Girişu de Criş, pe teritoriul ariei protejate Valea Alceului. Muncitorii ABA Crişuri, subunitate a Apelor Române, au intrat cu excavatorul în albia Crişului, puţin mai sus de podul recent construit de Primăria comunei, adunând balast care apoi a fost dus în curtea cantonului pe care Administraţia îl are în localitate. Şi nu oricum, căci ca să poată transporta pietrişul şi nisipul, muncitorii au săpat în malul drept al râului cu un excavator, făcând o rampă de acces din albie la digul de protecţie.

Chemaţi chiar de către primarul comunei, comisarii Gărzii de Mediu au amendat ABA Crişuri cu 30.000 lei, sancţiune pe care, însă, instituţia a contestat-o, pretextând că lucrările au reprezentat, de fapt, o decolmatare, iar pentru lucrările de gospodărirea apelor desfăşurate în albii nu are nevoie de avizare din partea autorităţilor locale, şi nici nu e supus controlului Gărzii de Mediu. 

Lucrurile stau cu totul altfel, au arătat, săptămâna trecută, magistraţii Judecătoriei Oradea, explicând în hotărârea pronunţată în acest caz că instituţiile statului nu sunt mai presus de lege, având obligaţia de a-şi obţine avizele şi autorizaţiile la fel ca alţi cetăţeni. „Diligenţa de care aceasta trebuie să dea dovadă o instituţie a statului cu privire la respectarea dispoziţiilor legale în exercitarea activităţii sale trebuie apreciată cu o mai mare exigenţă”, se arată în hotărâre.

Ca atare, judecătorul a decis că amenda rămâne: „Nu există elemente care să justifice anularea procesului-verbal de sancţionare a contravenţiei sau înlocuirea amenzii aplicate cu sancţiunea avertismentului”, se arată în hotărârea judecătorească. 

Vă recomandăm să mai citiţi: 

Ministerul Educaţiei, amenzi în serie pentru sfidarea Curţii de Apel Oradea în cazul Bodog

Beizadelele care au sechestrat şi torturat o femeie au ajuns în arest. Ce spun procurorii militari

Mai multe pentru tine:
Cu cine s-a iubit Nicușor Dan înainte de Mirabela Grădinaru. Au avut o relație secretă, iar președintele României păstrează legătura cu femeia și încă se vizitează
Vacanță cu rușine. Cum se fac de râs românii în locuri unde sunt primiți cu brațele deschise: „M-am bucurat că localnicii nu pot înțelege”
Fostul deputat PSD Radu Cristescu spune cum a fost angajată fiica sa la Primăria Sectorului 4, dar și cum a ajuns detașată de MAE la New York: „Fata mea a crescut fără mamă, e praf emoțional acum. Nu e handicapată și nu stă cu mâna întinsă după un post”
Câți ani poți trăi după dignosticul de demență?
Pe câți bani câștigă artiștii Epocii de Aur, pe caniculă? Impresarul Radu Baron: „S-au dus vremurile când petrecăreții aruncau cu euro pe scenă!” Ce onorariu are Fuego?
Ce notă a obținut fiica Andreei Marin la Bacalaureatul Internațional: „Sunt tare mândră de tine!”. Violeta Bănică a atins o performanță mondială
Al Doilea Război Mondial: Reperele unui conflict epic
La 49 de ani, Charlize Theron face dezvăluiri-șoc: „Tocmai ce m-am culcat cu un bărbat de 26 de ani!”
Sora lui Kate Middleton nu mai arată deloc așa! Ce apariție wow a avut Pippa duminică: s-a tuns bob și s-a bucurat de Formula 1
Ursula von der Leyen critică moțiunea de cenzură inițiată de AUR: „O rețetă de manual a extremiștilor”
Din ce cauză a murit tatăl lui Nicușor Dan. Detalii despre decesul ascuns al lui Grigore Dan