O casă de schimb valutar din centrul Hunedoarei a fost prădată. Hoţii au intrat prin efracţie şi au forţat seiful cu bani

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O casă de schimb valutar din centrul civic al municipiului Hunedoara a fost prădată de hoţi, cu feţele acoperite cu cagule, în noaptea de joi spre vineri.

O spargere a avut loc, în noaptea de joi spre vineri, la o casă de schimb valutar situată în centrul civic al municipiului Hunedoara. Autorii jafului, protejaţi cu cagule şi mănuşi, au intrat prin efracţie în casa de schimb valutar şi au forţat seiful cu bani. Nu se cunoaşte suma furată.

„În cauză se efectuează cercetări de către Poliţia municipiului Hunedoara, sub supravegherea Parchetului”, a informat procurorul Gheorghe Ungureanu, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Hunedoara.

Anchetatorii nu au stabilit valoarea prejudiciului, pentru că până în prezent seiful în care erau depozitaţi banii nu a putut fi deschis, administratorul negăsind cheia. Casa de schimb valutar era dotată cu camere de înregistrare video. Şi în trecut, casa a mai fost ţinta spărgătorilor.


Vă recomandăm să citiţi şi:

De ce a întârziat cu trei ani continuarea procesului cuplului ucigaş româno - maghiar, acuzat de patru jafuri armate

Emeşe Turi şi Şandor Varga, cuplul de ucigaşi româno - maghiar acuzat de comiterea a patru crime şi şapte jafuri armate, vor ajunge din nou în faţa unei instanţe româneşti, după trei ani de la ultimul termen al procesului în care sunt judecaţi şi după zece ani de la comiterea jafurilor armate de pe teritoriul României. Greutăţile întâmpinate în decursul procesului au fost explicate de magistraţi.

Culisele jafului din Castelul Corvinilor: trei săptămâni de anchetă fără rezultat pentru găsirea celor 170.000 de lei furaţi

Trei săptămâni au trecut de la spargerea din Castelul Corvinilor, iar ancheta s-a dovedit mai greoaie decât se aşteptau procurorii, deşi presupusul hoţ a fost trimis în arest preventiv. Doar 1% din prejudiciul de peste 170.000 de lei a fost recuperat, iar primăria riscă noi sancţiuni de la Poliţie dacă nu-şi va îmbunătăţi rapid sistemul de pază al monumentului istoric.

O femeie a fost jefuită în scara blocului. A încercat să scape de tâlhar, muşcându-l, însă agresorul a fost mai puternic

Un incident grav s-a petrecut în Hunedoara, unde o femeie s-a luptat fără succes cu un tâlhar care a atacat-o în scara blocului şi i-a furat lanţul de aur.

Mai multe pentru tine:
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”