Drumul spre Mănăstirea Prislop, unde a slujit Arsenie Boca, va fi modernizat

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În ultimii ani popularitatea mănăstirii a crescut, iar numărul turiştilor de asemenea. FOTO: D.Guţă.

Ultimii şapte kilometri ai drumului spre Mănăstirea Prislop vor fi reabilitaţi, informează Conisliul Judeţean Hunedoara. Primul pas va fi elabroarea studiului de fezebilitate, pentru viitoarea investiţie.

Drumul dintre localitatea Silvaşul de Jos şi mănăstirea Prislop va intra în reabilitare.

În prezent, şoseaua este considerată necorespunzătoare pentru numărulmare de turişti care o aglomerează cu maşinile.

„Ţinând cont de faptul că accesul spre locaşul sfânt Mănăstirea Prislop se face pe drumul judeţean DJ687K care face parte din domeniul public al Judeţului Hunedoara şi se află în administrarea Consiliului Judeţean iar caracteristicile tehnice ale drumului nu mai corespund traficului actual, nemaifiind asigurate condiţiile de siguranţă şi fluenţă în trafic, este necesară elaborarea unei documentaţii tehnico-economice, faza studiu de fezabilitate pentru investiţia în modernizarea şoselei”, a informat Consiliul Judeţean Hunedoara.

În planul autorităţilor judeţene intră reabilitarea ultimilor şapte kilometri ai drumului, pe care în cea mai mare parte lăţimea şoselei nu depăşeşte şase metri.

Vă recomandăm şi:

FOTO Tainele casei de pe munte a părintelui Arsenie Boca

Veche de mai bine de un secol, o căsuţă din lemn şi chirpici ascunsă pe vârful unui munte e considerată de localnicii din împrejurimile Bradului un colţ de Rai. Aici s-ar fi născut în 1910 părintele Arsenie Boca, cel supranumit „sfântul Ardealului“.

FOTO VIDEO Pe urmele sfântului părinte Arsenie Boca, în cel mai iubit loc din Ţara Haţegului

Mănăstirea Prislop se confundă cu numele părintelui Arsenie Boca, una dintre cele mai iubite figuri ale ortodoxiei româneşti. În anii 1950, părintele a fost stareţ al Mănăstirii Prislop, într-o vreme în care calvarul persecuţiilor din regimul comunist începea să se răsfrângă asupra lui. Un reportaj plin de mistic şi profunzime în cadrul celei mai frumoase campanii ”Adevărul” - ”125 de locuri pentru care iubim România”.

Vă recomandăm şi:

FOTO Vacanţă în România: Cheile Buţii din Retezat, raiul cascadelor. Locul în care liniştea pune stăpânire pe tine

FOTO Mănăstirea „Sfântului Ardealului“: cum a ajuns Prislopul unul dintre cele mai iubite locuri din Transilvania

Arsenie Boca, omul care a dus o lumânare aprinsă prin furtună


 

Mai multe pentru tine:
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Sfatul Reginei Elisabeta pentru Kate Middleton înainte de a se căsători cu Prințul William, cel care a devenit soțul ei „încăpățânat”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”