Ce vor devenii de la autorităţile locale: locuri de muncă, mai puţini maidanezi şi curăţenie. 600 de oameni au răspuns unui sondaj inedit realizat de Civitas

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Municipiul Deva.

O asociaţie civică din Deva a publicat rezultatele unui sondaj realizat în ultimele săptămâni în municipiu, pe tema priorităţilor pe care ar trebui să şi le asume autorităţile locale. Cei mai mulţi dintre devenii intervievaţi au declarat că vor locuri de muncă şi un oraş mai curat.

Aproape 600 de deveni au răspuns întrebărilor formulate de membrii Grupului de iniţiativă Civitas, pe tema priorităţilor pe care administraţia locală va trebui să le rezolve.

Potrivit realizatorilor sondajului, cei mai mulţi dintre devenii intervievaţi cred că atragerea investitorilor care să aducă locuri de muncă ar trebui să fie prioritară pentru municipalitate. Curăţenia oraşului, câinii fără stăpân şi parcările sunt, de asemenea, probleme importante pentru localnici, conform rezultatelor sondajului.

„Oamenii au răspuns întrebării: „care consideraţi că e prioritatea numărul 1 a Devei, pentru care ar trebui să ne implicăm cât mai mulţi cetăţeni, împreună cu autorităţile locale în rezolvarea ei”, fie on-line, fie pe teren, având dreptul la cel mult două variante de răspuns. Cu excepţia locurilor de muncă, ce ţin mai mult sau mai puţin de o anume administraţie sau instituţie locală, celelalte aspecte au a face strict cu modul în care instituţiile locale gestionează actul administrativ”, informează Marius Bota, reprezentantul asociaţiei civice.

Marius Bota a precizat că răspunsurile vor fi comunicate atât primăriei cât şi reprezentanţilor Serviciului judeţean pentru ocrotirea animalelor fără stăpân, datorită interesului pe care devenii l-au arătat faţă de problemele legate de numărul maidanezilor din oraş.


Vă recomandăm şi:

Deva are un nou city-manager. Postul pe care îl va ocupa Laura Chinci era vacant din luna noiembrie a anului trecut

Noul administrator public al municipiului Deva va fi Laura Chinci. Fosta consilieră a primarului Devei a promovat examenele organizate pentru ocuparea postului lăsat vacant în luna noiembrie a anului 2014.

O familie dezamăgită de Cetatea Devei a cerut primăriei banii înapoi pe bilete

O familie din Oradea a solicitat, printr-o reclamaţie trimisă on-line administraţiei locale din Deva, rambursarea banilor pe care i-a plătit pentru a urca pe dealul cetăţii cu telecabina. Oamenii spun că au fost nemulţumiţi de starea monumentului istoric şi lispa serviciilor.

"Întrecerea interzisă" şi "interzis a suna". Povestea primelor indicatoare rutiere din Deva anilor 1940 şi cum erau pedepsiţi cei care le vandalizau

Primele indicatoare rutiere pentru şoferi apărute în Deva la începutul anilor 1940 au fost realizate în atelierele unei şcoli din localitate, la ordinul înaintat de Ministerul de Interne, către Primăria Deva. Semnalizatoarele au fost montate pe străzile centrale, iar cei care le vandalizau riscau închisoarea.

Mai multe pentru tine:
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said