Un teren degradat din Odobeşti va fi transformat în spaţiu de agrement. Primăria are la dispoziţie fonduri europene

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Proiectul intitulat “Înfiinţare zonă de agrement şi petrecere a timpului liber în cartierul Mihail Sturza, oraşul Odobeşti, judeţul Vrancea” urmează să fie implementat într-o perioada de 21 luni.

În timp ce la Focşani proiectele cu fonduri europene mai au de aşteptat, la Odobeşti acestea sunt deja realitate. Primăria oraşului a semnat contractul de finanţar cu Ministerul Dezvoltării Regionale, Administraţiei Publice şi Fondurilor Europene (MDRAPFE) în calitate de Autoritate de Management şi Agenţia pentru Dezvoltare Regională a Regiunii de Dezvoltare Sud-Est (ADRSE) în calitate de Organism Intermediar, având ca obiect acordarea unei finanţări nerambursabile pentru implementarea proiectului “Înfiinţare zonă de agrement şi petrecere a timpului liber în cartierul Mihail Sturza, oraşul Odobeşti, judeţul Vrancea“.

Este vorba despre un teren degradat, în suprafaţă de 10.491 mp, pe care edilii vor să îl transforme într-o  zonă de agrement şi recreere pentru populaţie.

Acest proiect este cofinanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională şi de la bugetul de stat prin Regio – Programul Operaţional Regional 2014–2020.

Înfiinţarea zonei de agrement şi petrecere a timpului liber în cartierul Mihail Sturza urmează să fie realizată într-o perioada de 21 luni, valoarea totală a proiectului fiind de 9.171.205,98 lei, din care finanţare nerambursabilă în valoare de 7.666.817,57 lei acordată din Fondul European de Dezvoltare Regională şi 1.172.572,10 lei acordată din bugetul naţional.

Mai multe pentru tine:
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Violențe la protestul anti-imigrație din Haga. Manifestanții au atacat poliția și au incendiat mașini. Jandarmii au ripostat cu tunuri cu apă și gaze
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Întrebat ce a mâncat la dineul de stat, Donald Trump a răspuns abrupt: ”Ce naiba ne-au servit ei acolo”. Cum s-a simțit în UK
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile