VIDEO Şoferul drogat care a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni a cerut să fie transferat la un penitenciar semideschis

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Iulian Siclitaru a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni

Iulian Siclitaru, nepotul unui cunoscut om de afaceri din Craiova i-a spulberat cu maşina, pe trecerea de pietoni pe Andrei şi Cosmin. Tragicul accident a avut loc pe data de 31 martie 2013.

Iulian Siclitaru a fost condamnat definitiv de magistraţii Curţii de Apel din Craiova pentru vătămare corporală şi fugă de la locul accidentrului la 6 ani de închisoare cu executare. Şoferul care s-a urcat drogat la volan şi a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni a fost încarcerat la Penitenciarul de Maximă Siguranţă. A cerut instanţei în luna ianuarie şi mai să fie transferat la un regim semideschis, însă judecătorul delegat a respins de fiecare dată cererea. Andrei Dragomir şi Cosmin Băbălău aveau unul 21, altul 20 de ani.

VIDEO 

Iulian Siclitaru are 24 de ani ;i provine dintr-o familie cu stare. Andrei Dragomir era liderul unei trupe de dans „Freaks”.Tânărul a lansat în urmă cu puţin timp a lansat videoclipul intitulat „Adio”. Cosmin Băbălău făcea parte şi el din trupă. Cei doi amici au participat în anul 2012 la preselecţiile concursului „Romanii au talent”.

Şoferul care a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni a declarat că regretă ce s-a întâmplat. Iulian Siclitaru a fugit de la locul accidentului şi a fost prins de oamenii legii a doua zi. „Inculpatul se deplasa, la volanul autoturismului Mercedes Benz pe Calea Bucureşti din municipiul Craiova, iar în zona clubului Krypton, cu viteză excesivă şi fără să acorde prioritate de trecere a accidentat mortal doi tineri, după care a părăsit locul faptei. În urma expertizei efectuată în cauză, s-a stabilit că avea o viteză de deplasare de 125 km/h”, a spus Nicolae Uncheşelu, purtătorul de cuvânt din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova.

   

Mai citeşte şi:

Şoferul drogat care a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare. Sentinţa este definitivă

Beizadeaua care a ucis doi tineri pe trecerea de pietoni era drogat. Iulian Siclitaru este acuzat de ucidere din culpă şi fugă de la locul accidentului

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”