„Vreau să-ţi spun povestea mea“, un proiect pentru copiii cu nevoi speciale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mai mulţi copii şi adolescenţi din Corbu ne vor spune povestea lor, după ce vor face o excursie în lumea animalelor de la Complexul Muzeal de Ştiinţe ale Naturii Constanţa.

18 copii cu vârste între 7 şi 17 ani, care au boli cronice şi diferite grade de handicap, vor fi cooptaţi de fundaţia World Vision România – Biroul Zonal Constanţa în parteneriat cu Asociaţia Civicum Voluntaris, în cadrul proiectului „Vreau să-ţi spun povestea mea“.

Proiectul, în valoare de 22. 400 de lei, se va finaliza la sfârşitul lunii august. Micuţii vor merge o zi în vizită la Complexul Muzeal de Ştiinte ale Naturii Constanţa şi apoi vor transpune emoţiile trăite într-o poveste.

Cele mai frumoase poveşti vor fi puse în scenă, la Teatrul pentru copii şi tineret „Căluţul de mare“ din Constanţa.
Totodată, beneficiarii proiectului vor avea parte de şedinţe de consiliere psihologică. În acest fel se urmăreşte ca aceştia să înveţe să-şi facă cunoscute propriile trăiri, prin implicarea în diferite activităţi.


 

Mai multe pentru tine:
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Droguri sub formă de jeleu, distribuite copiilor și elevilor din școli? Cătălin Țone, fost șef al Serviciului Antidrog din Poliția Capitalei: „Acestea sunt jeleurile viu colorate cu care ne sunt dr@gați copiii”
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?