Prezenţa finală la vot la alegerile prezidenţiale 2014. Turul doi la Constanţa. Fapt neobişnuit: orăşenii au întrecut la vot sătenii. Prezenţa la vot este de 64,60% la ora 21

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Biroul Electoral Central (BEC) a încheiat statistica privind prezenţa la vot la alegerile prezidenţiale 2014, de la turul doi din data de 16 niembrie 2014. La urne s-au prezentat 11.341.521 alegători.

UPDATE ORA 23.40 Media naţională privind prezenţa la vot la ora 21 este de 62,04%.

Constanţa are un procent de 64,60%. Mediul urban a votat în proporţie de 66,33%, iar mediul rural - 62,78%.

UPDATE ORA 22.30 Constanţa a votat în procent de 61,11% până la ora 19. Mediul urban îşi menţine avantajul: 48,65% faţă de 45,57% în mediul rural. Media naţiională a prezenţei la vot este de 58,66%.

UPDATE ORA 17.40 Judeţul Constanţa a votat în proporţie de 47,77%, la ora 16. Situaţia se menţine favorabilă votului urban, unde alegătorii au fost mai harnici decât cei din mediul rural, ala cum rareori se întâmplă: 48,65% comparativ cu 45,57%.

Media naţională a prezenţei la vot este de 44,5%, iar lider în clasament este tot Ilfovul cu 53,52%.

UPDATE ORA 14.30 Constanţa este în top 5 la nivel naţional, cu o prezenţă oficială la vot de 30,99%. În judeţul Constanţa, mediul urban a întrecut mediul rural la participarea la vot: 31,73%, faţă de 29,15%.

Pentru ora 13, BEC a comunicat o medie naţională de 27,22%, cu Ilfov pe primul loc - 32,17%, Olt, Teleorman, Constanţa şi Dâmboviţa.

UPDATE ORA 13.20 Prezenţa la vot la ora 13 este de 26,95% la nivel naţional. Constanţa intră în top 3, cu 30,91%. Pe primul loc rămâne Ilfovul, cu 32,17%.

UPDATE ORA 11.20 Biroul Electoral Central a comunicat datele oficiale ale prezenţei la vot la ora 10. Procentul este de 8,52% la nivel naţional.

Constanţa are 630.304 alegători, dintre care au votat 65.999. BEC a comunicat un procent de 10,47% prezenţă la vot pentru judeţul Constanţa (10,41% în mediul urban, 10,62% mediul rural), peste media naţională. 

UPDATE ora 10.30 Trei votanţi s-au prezentat la Secţia 188 de la Universitatea Ovidius, cu o maşină înmatriculată în judeţul Prahova. Motivând că trebuie să-l ajute pe cel mai în vârstă dintre ei să voteze, alegătorii aduşi cu maşina de Prahova au intrat cu acesta în cabina de vot şi i-au arătat unde să pună ştampila. Membrii comisiei de votare nu au ripostat la gestul interzis de lege.

UPDATE Ora 10.20 Prezenţa la vot este de 8,5% la ora 10, la nivel naţional. Procentul este mai mare decât la alegerile precedente, când se înregistra o medie de peste 6%. Biroul Electoral Central a comunicat că în top se află Ilfov, cu 11,63%. Constanţa nu se mai află în top 5 al prezenţei la vot de la această oră.   

Vor ieşi românii în număr mare duminică pentru a participa la turul doi al alegerilor prezidenţiale 2014? Experienţele electorale anterioare arată că mai degrabă nu. În urmă cu cinci ani, în turul secund al alegerilor prezidenţiale, s-au prezentat la urne 56, 99% din români, cei mai mulţi în mediul rural.

În primul tur al alegerilor prezidenţiale 2014 au ieşit la vot 52, 31% din numărul total de alegătiori înscrişi în listele electorale, raportul urban-rural fiind aproximativ egal. Duminică, în turul doi, autorităţile estimează o prezenţă la vot în jur de 60%. Numărul total al românilor cu drept de vot este de 18.321.512.
 

BEC va publica pe tot parcursul zilei de duminică procentul românilor care s-au prezentat la urne. Prima estimare va fi publicată la ora 11.30 (pentru ora de referinţă 10.00), apoi din trei în trei ore, până seara, la ora 22.30 (pentru ora de refeinţă 21.00), când vom şti exact câţi români au votat până la închiderea urnelor.

În urmă cu cinci ani, judeţele cu cea mai mare prezenţă la vot au fost Ilfov, Teleorman şi Mehedinţi, toate conduse atunci de baroni PSD, iar la polul opus s-au situat Harghita, Covasna şi Satu Mare, judeţe cu populaţie predominant maghiară, mai puţin interesată de turul doi al alegerilor prezidenţiale.
 

La primul tur, la ora 14.00, judeţul Constanţa a urcat în fruntea clasamentului naţional privind prezenţa la vot. Constanţa avea un procent de 24,3%, întrecând Teleormanul care avea 24,1%.

Până la închiderea urnelor, la Constanţa au votat 327.555 alegători. În total, în România au ieşit la vot 8.939.922 electori. Judeţul Constanţa are 630.361 alegători.

Pe aceeaşi temă:

Rezultate Alegeri Prezidenţiale 2014. Turul doi Braşov. Când vom afla câştigătorul

Klaus Iohannis, la Adevărul Live: Mă susţine Angela Merkel. Mi-a trimis şi o scrisoare

Ce-am înţeles din campania electorală? De vorbă cu politologul Ovidiu Voicu, la Adevărul Live de la ora 15.00

Mai multe pentru tine:
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Rețetă tiramisu de post. Cum prepari un desert la fel de gustos ca varianta originală
Mare amatoare de senzații tari, o actriță de top s-a lăsat „biciuită până la extaz”. Confesiunile ei ne fac să ne înfiorăm!
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Alerga pe malul Dâmboviței și a văzut ceva în apă. Ce a făcut apoi a emoționat mii de oameni: "Ai fost îngerul lui!"
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online