FOTO Casa lui Nicuşor Constantinescu, percheziţionată cu mascaţii la uşă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Locuinţa lui Nicuşor Constantinescu, preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, a fost percheziţionată de procurorii DNA! După şase ore, el a fost băgat în dubă şi dus la audieri.

Zi neagră pentru Nicuşor Constantinescu, preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa. El s-a trezit acasă, miercuri dimineaţa, cu procurorii Departamentului Naţional Corupţie Bucureşti şi cu mascaţii la uşă.
Soţia şi copilul s-au speriat, însă familia a decis să nu dea peste cap programul lui Ştefan, elev în clasa a III-a, care a fost dus la şcoală.
Mai mulţi mascaţi au stat tot timpul în curtea casei de pe strada Mihai Eminescu. În timp ce organele de anchetă au efectuat percheziţii, Nicuşor Constantinescu a ieşit de mai multe ori din clădirea principală şi a mers într-o anexă a casei.

Adrian Gâmbuţeanu, şeful Regiei Judeţene de Drumuri şi Poduri Constanţa, ridicat de DNA

Singura persoană care a intrat în acest timp în curte a fost un bărbat care a adus un act necesar avocatului Marius Mocanu, cel care a fost prezent la evenimentul de astăzi.
La un moment dat, în curtea casei a vrut să intre şi o femeie, care a spus că la şcoala Dan Barbilian din Constanţa se petrec lucruri grave. Din păcate, ea voia să ajungă la Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, al cărui sediu se află lângă reşedinţa preşedintelui Consiliului Judeţean Constanţa.



Puţin după ora 13.00, un mascat a ieşit din casă având asupra sa mai multe dosare şi un calculator. Nu a trecut mult şi l-a urmat şi preşedintele CJ Constanţa, care a fost băgat în duba parcată în faţa porţii şi dus la audieri. „Nu am ce să vă spun, întrucât nu mi s-a adus la cunoştinţă nicio acuzaţie“, a spus Nicuşor.

Preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa este acuzat de mai multe plăţi nelegale pentru achiziţia unor copaci în Programul de împădurire al Judeţului Constanţa.
Totodată, preşedintele CJ Constanţa a refuzat accesul Curţii de Conturi atunci când reprezentanţii acestei instituţii au vrut să verifice documentele de achiziţii. Nicuşor Constantinescu este cercetat şi pentru că a refuzat să pună în executare mai multe hotărâri judecătoreşti definitive legate de aplicarea unor certificate de urbanism.
Tot miercuri, s-au făcut percheziţii la Consiliul Judeţean Constanţa.

Vă mai recomandăm:

FOTO VIDEO Nicuşor Constantinescu, cercetat pentru abuz în serviciu. Preşedintele CJ Constanţa a ajuns la sediul DNA Bucureşti

Cristinel Dragomir, adjunctul lui Nicuşor Constantinescu: „Normal că nu ne aşteptam să vină DNA-ul!“

Radu Mazăre, despre ridicarea lui Nicuşor Constantinescu: „E bolnav de cancer. Vor să-l distrugă psihic! Puteau să acţioneze şi altfel“

Mai multe pentru tine:
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală