Altercaţia din toamna 2010 dintre Mircea Băsescu şi şoferiţa Nicoleta Moraru, dată uitării de protagonişti

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Incidentul din septembrie 2010, când Mircea Băsescu a avut o altercaţie în trafic cu o şoferiţă, a fost lăsat în urmă de protagonişti. Dosarul a fost închis de anchetatori, deoarece n-au existat probe evidente ale unei agresiuni.

La 3 septembrie 2010, Nicoleta Moraru, o tânără de 32 ani, l-a reclamat la Poliţie pe Mircea Băsescu că a agresat-o în trafic.

Ea a relatat că în urma unor şicane, fratele preşedintelui Traian Băsescu i-a blocat maşina şi a pălmuit-o prin geamul întredeschis al portierei. În apărarea sa, Mircea Băsescu a declarat că şoferiţa l-a înjurat, dar a susţinut că nu a lovit-o.

Altercaţia a avut loc pe Bulevardul Ferdinand din Constanţa.

„Mircea Băsescu a parcat maşina pe mijlocul străzii, blocând ambele benzi de mers. Nu am experienţă în astfel de incidente şi nu mi-am dat seama că ar fi trebuit să închid geamurile. Mi-a dat un dos de palmă prin geamul deschis, iar când am închis în sfârşit geamul, a început să tragă de portiere“, a povestit Nicoleta Moraru.

Ea a negat că l-ar fi înjurat pe fratele preşedintelui. „Nu l-am înjurat şi nu aş face niciodată aşa ceva, pentru că nu sunt acel gen de persoană. Şi chiar dacă aş fi făcut-o, este aceasta o scuză pentru gestul său?“, a declarat Nicoleta Moraru, în 2010, pentru Adevarul Constanţa.

Când s-a aflat că Nicoleta Moraru, care cochetase cândva cu presa, lucrează la Consiliul Judeţean Constanţa, conflictul a fost pus pe seama adversităţii dintre taberele Mazăre-Constantinescu şi Băsescu.

„Este foarte uşor să arunci cu acuzaţiile mai ales dacă ai mici interese. Toţi cei care mă cunosc mi-au spus atunci: «La orice ne aşteptam din partea ta să îi faci unei domnişoare, numai să auzim că ai ajuns să baţi femei pe stradă, nu»“, a glumit Mircea Băsescu.

Dosarul a primit NUP de la anchetatori, în lipsa unor probe evidente ale agresiunii. Încadrarea juridică a faptei era de „loviri sau alte violenţe“.

„A trecut mult timp. De atunci s-au întâmplat multe lucruri atât în viaţa mea, cât şi a lui. Eu cred că sunt o persoană destul de bună şi l-am iertat încă de atunci“, a declarat Nicoleta Moraru în 2010, la auzul rezoluţiei date de anchetatori. Ea n-a mai dorit să comenteze reţinerea lui Mircea Băsescu, deoarece doreşte să treacă peste acel episod neplăcut.

Vă mai recomandăm

Mircea Băsescu „turnat“ la Poliţia Constanţa

Şoferiţa agresată de fratele preşedintelui Băsescu: „Nu îmi retrag plângerea!“

EXCLUSIV Constanţa: Mircea Băsescu scapă de acuzaţiile de lovire

Mai multe pentru tine:
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”