Macheta unui pod din macaroane, premiată la un concurs internaţional din Canada

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Studenţi la UTCN (foto arhivă)

Studentul Mate Pentek de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a câştigat premiul I la conferinţa internaţională International Highway Engineering Exchange Program din Canada pentru macheta unei suprastructuri de pod din macaroane.

Cinci studenţi ai Facultăţii de Construcţii din cadrul Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, Csongor Biro, Szabolcs Hadi, Gyorgy Kadar, Alpar Kis şi Mate Pentek, au participat, între 11 şi 15 septembrie, la conferinţa internaţională IHEEP (International Highway Engineering Exchange Program), desfăşurată în Winnipeg, Canada. Acolo s-au prezentat tehnologii şi metode de utilizare cu caracter general în ingineria civilă şi, în special, în domeniul transporturilor şi infrastructurii, precum şi programe software. Totodată, s-a organizat şi  programul ESP (Educator and Student Program), unde au fost prezentate mai multe proiecte.

Dintre toate proiectele prezentate la IHEEP, cel al clujeanului Mate Pentek, student anul IV, la specializarea Inginerie civilă, a obţinut punctajul cel mai mare. Premiul I i-a fost acordat de către un juriu internaţional format din specialişti renumiţi în domeniul transporturilor şi infrastructurii.

Mate Pentek a făcut, din macaroane, macheta unui pod, proiectul său numindu-se „Superstructure Models Made Out of Pasta Subject to Mechanical Load". Studenţii clujeni din cadrul UTCN au fost invitaţi la acest program după ce au participat la o conferinţă pe aceeaşi tematică desfăşurată în ţară, la Gura Humorului.

 

Mai multe pentru tine:
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Salariile nemulțumesc jumătate dintre europeni. Românii resping ideea de transparență
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Cum a reușit Ucraina să schimbe cursul confruntării cu Rusia. „Suntem în război cu Rusia de 300 de ani. Mai putem rezista o vreme”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii