VIDEO Imagini unice surprinse de paraşutiştii buzoieni după saltul dintr-un avion Spartan

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Paraşutiştii buzoieni au făcut senzaţie, vineri, deasupra mulţimii adunate în jurul rondului de la ieşirea spre Râmnicu Sărat. Profesioniştii Centrului de instrucţie pentru paraşutism, din Crâng şi-au arătat îndemânarea aterizând la punct fix, chiar în faţa avionului L39 Albatros amplasat în giratoriu, în aplauzele sutelor de spectatori.

Aterizarea paraşutiştilor în punct fix în rondul de la Aurora Mall a fost cel mai gustat moment al sărbătorii Zilei Aviaţiei de către buzoienii prezenţi la eveniment. 

Trei dintre ei şi-au filmat căderea de la părăsirea trapei avionului Spartan, până la aterizarea la doi metri distanţă de avionul din rond.

Demonstraţia de paraşutism a fost oferită de ofiţeri şi subofiţeri ai Centrului de instruire pentru ISR, paraşutişti, operaţii speciale şi JTAC ”General-maior Grigore Baştan” din Buzău. 

Aceştia au executat un salt cu o paraşută tip aripă dintr-o aeronavă cu viteză mare, de la înălţimea de 2.000 de metri, cu aterizare la punct fix.

Perspectiva paraşutiştilor dezvăluie imagini unice, de la mare altitudine, în care observăm configuraţia bulevardelor din zona de nord a Buzăului, cartierul Orizont, albia râului Buzău, centrele comerciale şi giratoriul în centrul căruia a fost amplasat avionul L39 cu rol de monument al aviaţiei şi paraşutismului.

Demonstraţia paraşutiştilor a fost imortalizată cu minicamere instalate pe căştile a trei instructori, care au fiecare peste 2.000 de salturi la activ. Este vorba despre Răzvan Modruj, Costel Simion Ţigănuş şi Dacian Ciorgovean. Alţi şapte camarazi ai celor trei paraşutişti au aterizat pe câmpul din apropierea şoselei de centură.   

Mai multe pentru tine:
ADIO Coiful de la Coțofenești, furat la Muzeul Drents! Olandezii întrerup urmărirea pentru 3 din suspecți
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
America, în genunchi. Uciderea lui Charlie Kirk aruncă o lumină cruntă asupra unei politici frânte și radicalizate - analiză BBC
Regele care n-a reușit să-și consume noaptea nunții a devenit marea rușine de la Palat. De ce și-a respins regina timp de șapte ani
William își regretă marea slăbiciune și speră din tot sufletul ca cei trei copii ai lui să n-o moștenească
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”