Cruci, cărţi sfinte şi icoane au pierit în incendiul care a distrus parţial biserica din Vispeşti VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sursa ISU Buzău

Un mare necaz s-a abătut peste localnicii unui sat din comuna buzoiană Breaza. Biserica veche de aproape două sute de ani a ars în întregime pe interior. Lăcaşul religios fusese controlat de pompieri în aceeaşi dimineaţă.

Preotul paroh din Vispeşti locuieşte chiar în curtea bisericii, în casa parohială. Spre seară, după ce cu câteva ore mai devreme îşi făcuse rugăciunea în biserică, a observat pe una dintre ferestrele casei sale că în altar sunt flăcări. 

„Părintele s-a uitat din casă spre biserică şi a văzut că era foc. Am venit repede în biserică, am anunţat pompierii. Era atât de mult fum, încât am încercat să intrăm pe partea cealaltă a bisericii, dar nu se putea intra”, a declara soţia preotului din sat.

Cu doar cateva ore înainte să se întâmple nenorocirea, o echipă de la ISU venită în control i-a atras atenţia preotului că instalaţia electrică este veche şi trebuie schimbată.

„Am deschis sfântul altar şi a ieşit un fum negru, altceva nu ştiu, nu am avut candela aprinsă, nu am avut nimic în priză. Chiar azi dimineaţă au venit cei de la ISU şi m-au avertizat că trebuie schimbată instalaţia electrică, că era foarte veche”, a declarat Paul Bârsan, preot parohia Vispeşti.

Pompierii au venit cu cinci autospeciale: patru cu apă şi una pentru intervenţii la înălţime.  „Pompierii au constatat că incendiul se manifestă cu violenţă, cu degajări mari de fum la nivelul altarului. După stingerea incendiului au stabilit şi cauza probabilă de incendiu. Cel mai probabil, acesta a fost generat de un conductor electric defect”, a declarat Vasile Prahoveanu, de la ISU Buzău.

Cărţi religioase, obiecte de cult şi icoanele de pe pereţi au fost distruse. Localnicii sunt supăraţi ca lăcaşul în care se rugau duminică de duminică este distrus. Ei nu-şi pot explica de unde s-a abătut nenorocirea.  „A rămas acoperişul, dar înăuntru, picturi şi tot ce e, praf făcut tot”, spune, dezamăgit, un enoriaş al bisericii din Vispeşti.

Flăcările au distrus aproape tot ce era în interior. Din altar abia au mai scăpat câteva cărţi sfinte şi obiecte de cult. În urma incendiului, în biserică nu mai pot fi oficiate slujbele religioase. Oamenii se gândesc cum ar putea strânge bani pentru a reface altarul.

Vă mai recomandăm să citiţi:

Un tânăr din Buzău a fost reţinut pentru pornografie infantilă. Victima, o copilă cunoscută pe Facebook

Hoţii au pus ochii pe foişoarele de pe cea mai spectaculoasă şosea din Buzău

Mai multe pentru tine:
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Ispita Cristina Scarlevschi de la Insula Iubirii, lângă Nicușor Dan și Maia Sandu la Chișinău. Fotografia a stârnit un val de reacții: „Am primit unele comentarii pline de hate”
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
De ce au ajuns UE și România în colaps. Un cunoscut economist explică ce soluții salvatoare există: „Green Deal a fost o formă de suicid”
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
Horoscop bilunar 29 august – 11 septembrie 2025. Cum ne influențează Soarele în Fecioară și Luna Plină în Pești
Prințese înglodate în datorii. Cum au risipit aceste figuri regale banii Palatului, iar unele au ajuns la sapă de lemn
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
O româncă superbă a făcut furori pe covorul roșu de la Veneția. Cine este Loredana Salanță, femeia care a stat la câțiva metri de George Clooney
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Regina care stăpânea arta seducției și atrăgea bărbații ca un magnet. Povestea fascinantă a femeii care a rescris istoria lumii