Expoziţii, spectacole de teatru, dans şi film la „Noaptea Muzeelor“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În noaptea de 18 mai, muzeele bucureştene îşi deschid porţile pentru vizitatori, pentru al şaselea an consecutiv. Muzeele pregătesc expoziţii, spectacole de dans, teatru şi film, evenimente special interactive. Harta cu programul „Noaptea Muzeelor în Bucureşti“ îi ajută pe vizitatori să-şi stabilească mai uşor propriul traseu.

„Noaptea Muzeelor“ Bucureşti este marchează sărbătoarea  „Ziua Internaţională a Muzeelor” şi „Noaptea Europeană a Muzeelor“.

La „Noaptea Muzeelor“ participă următoarele muzee din Bucureşti:
Muzeul de Artă „Vasile Grigore” – pictor şi colecţionar
Muzeul de Artă Veche Apuseană „Dumitru Furnică Minovici”
Muzeul Bellu
Muzeul Căilor Ferate Române (NOU)
Muzeul Militar Naţional „Regele Ferdinand I”
Muzeul Municipiului Bucureşti: sediul central, Muzeul „Theodor Aman” (NOU), Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”, Palatul Voievodal Curtea Veche
Muzeul Naţional de Artă Contemporană
Muzeul Naţional de Artă al României
Muzeul Naţional al Aviaţiei Române
Muzeul Naţional Cotroceni
Muzeul Naţional de Geologie
Muzeul Naţional „George Enescu” (Bucureşti, Sinaia, Tescani)
Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi
Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa”
Muzeul Naţional de Istorie a României
Muzeul Naţional al Literaturii Române
Muzeul Naţional al Pompierilor - Foişorul de Foc
Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”
Muzeul Naţional Tehnic „Prof. Ing. Dimitrie Leonida”
Muzeul Naţional al Ţăranului Român.
(Click pe imagine pentru a o vedea mai mare)
Pe lângă muzeele menţionate mai sus, printre participanţi se numără şi alte organizaţii culturale din Bucureşti, precum Biblioteca Centrală Universitară „Carol I“. De la ora 20.00 la ora 2.00, biblioteca se va dezvălui iubitorilor de cultură prin tururile ghidate şi expoziţia de carte veche organizată în interiorul instituţiei.

Organizatorii pun la dispoziţia vizitatorilor o hartă, care sa-i ajute pe aceştia în circuitul muzeal pe care îl doresc să-l parcurgă.

Transportul va fi asigurat de o flotă de automobile care îi va conduce pe vizitatori de la un muzeu la celălalt, în regim de taxi gratuit.

În fiecare an, aproximativ 3.000 de muzee din Europa îşi deschid porţile pentru vizitatori, în cadrul evenimentului „Noaptea Muzeelor“.

Turul muzeelor este coordonat îndeaproape de Reţeaua Naţională a Muzeelor din România, partener oficial al evenimentului la nivel internaţional, care se ocupă de organizarea şi promovarea nopţii dintre 18 şi 19 mai.


 

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Viața plină de suspans a Sorinei Docuz. Cum l-a sedus pe Negoiță și cum a ajuns protejata lui Ciolacu. A pozat în sânii goi la 16 ani, pentru revista FHM
Cine este Cristian Rizea, cel din cauza căruia Dan Capatos ar fi fost dat afară de la Antena Stars. Fostul politician a fost implicat în mai multe scandaluri