Funcţionara de la Protecţia Copilului care a luat bani pentru aranja mai multe adopţii a fost arestată

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Magistraţii Curţii de de Apel au admis apelul procurorilo şi au emis un mandate de arestare pentru 30 de zile pe numele angajatei de la Protecţia Copilului. Femeia este acuzată de luare de mită şi trafic de influenţă.

După ce Tribunalul Braşov a decis cercetarea femeii sub control judiciar, procurorii au făcut recurs. Magistraţii Curţii de Apel au admis recursul şi au dispus arestarea femeii. Admite propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Braşov şi dispune arestarea preventivă pe o perioadă de 30 de zile cu începere de la data punerii în executare a măsurii preventive, a inculpatei Şimandan Lucica-Adriana, cercetată pentru infracţiunile de luare de mită (2 acte materiale), trafic de influenţă, (10 acte materiale)”.

Lucica Adriana Şimandan este acuzată că a luat bani de la mai multe familii cărora le-a promis că le înlesni procedura de adopţie. Mai mult a convins o colegă din Covasna să scrie într-un raport că o familie care dorea să adopte un copil avea condiţii de locuit mult mai bune decât erau acestea în realitate. Funcţionara este acuzată de luare de mită şi trafic de influenţă. 

În cauză, există suspiciunea rezonabilă că începând cu anul 2012, inculpata Şimandan Lucica-Adriana, în calitate de asistent social în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Braşov, membru al echipelor de evaluare pentru procedurile de adopţie, a pretins şi primit de la familii interesate, direct sau indirect, bani sau alte foloase, în scopul preluării cererilor de adopţie.  S-a reţinut că inculpata a pretins şi primit bani sau alte foloase,având influenţă asupra modalităţii de obţinere a atestatului de potenţial adoptator ori asupra modalităţii de selecţie din cadrul listei cu adoptatorii/familiile adoptatoare atestate, prin promisiuni de urgentare a eliberării actelor menţionate/de selectare cu prioritate a anumitor persoane/familii, cu încălcarea dispoziţiilor legale“, se arată în comunicatul procurorilor.

Mai multe pentru tine:
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Marina Voica, grav afectată de criza apei din Prahova: „La 89 de ani, mă spăl la lighean. Nespălată tot nu rămân!” Orașul Breaza e paralizat: „Au externat bolnavii!”
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Cu cea mai spectaculoasă tiară a ei! Prințesa Kate a captat atenția tuturor la Banchetul de Stat de la Windsor, alături de William
Ultimele cuvinte ale Roxanei Moise către antrenoarea sa, înainte de a pierde lupta cu cancerul: „Eu o să mă fac bine. O să vedeți”
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului