Fals inspector de la Protecţa Consumatorului face „controale” în Braşov

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Conducerea Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului Braşov atrage atenţia asupra faptului că la operatorii economici de pe raza municipiului Braşov s-a prezentat în ultimul timp o persoană care se prezinta ca fiind comisar al instituţiei.

Acesta încearcă să constrângă operatorii economici pentru a obţine, probabil, anumite beneficii materiale. Individul în cauză este cel din fotografia alăturată.

„Vă atenţionăm că toţi comisarii din cadrul instituţiei noastre au obligaţia să se legitimeze înaintea efectuării oricarui control şi de regulă echipele sunt formate din minimum doi comisari. Mai mult, dacă există suspiciuni referitoare la persoanele care se recomandă ca făcând parte din corpul de control al instituţiei noastre ne puteţi contacta la numărul de telefon 0268.413.951 pentru a solicita lămuriri suplimentare. Rugăm operatorii economici să ne aducă la cunoştinţă orice situaţie asemănătoare celei sus prezentate şi atragem atenţia tuturor celor care sunt tentaţi să procedeze aşa că sunt pasibili de săvârşirea infracţiunii de uzurpare de calităţi oficiale, faptă prevăzută şi pedepsită de Codul Penal cu închisoarea”, a preiczat Sorin Susanu, şeful regional al Protecţiei Consumatorului.

UPDATE

Ulterior, a venit un nou comunicat de presă prin care se solicită retragerea informaţiei publicate.

Tânărul din fotografie este Andrei Boghiu, care a contactat presa şi şi-a preyentat varianta lui, spunând că nu este escroc şi nu s-a întâmplat nimic din cele transmise de Protecţia Consumatorilor, având doar necazuri în familie şi la serviciu, de când a apărut această ştire.

Astfel, braşoveanul, care acum ar fi în Germania, după cum mi-a spus, a recunoscut că a fost în cafeneaua cu pricina, cu două săptămâni în urmă, într-o zi de duminică, dar nu a intrat ca un comisar OPC, ci în calitate de client.

„Vă relatez incidentul: La intrare, cei de la cafenea au un afiş pe care scrie «fumatul interzis», dar în interior, aproape toată lumea fuma. Am întrebat chelnerul de ce se fumează, dacă pe geam scrie că este interzis. Acesta a râs zeflemitor şi mi-a dat de înţeles că totul este doar de ochii lumii. Atunci am întrebat ce-ar zice dacă eu aş fi de la Protecţia Consumatorilor. Aceasta a fost toată discuţia. Dar, eu mi-am plătit consumaţia, nici nu s-a pus problema altfel. Am avertizat, însă, că le voi face sesizare. Ceea ce am şi făcut, două zile mai târziu”, a povestit bărbatul pentru Transilvania Expres.

Mai multe pentru tine:
Mașină de poliţie, furată din curtea unui post local din Dolj. Cum a făcut hoțul rost de chei
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Sfințirea de la Catedralei Mântuirii Neamului, dincolo de curtea lăcașului de cult. "Va fi un punct de reper pentru țară și pentru turiști" | REPORTAJ
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!