O femeie de 51 de ani,suspectă de botulism

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Maria Hurmean, o bistriţeancă de 51 de ani din cartierul Viişoara, este suspectă de botulism, după ce ar fi consumat o conservă de peşte. Femeia se află internată de două zile la Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean Bistriţa-Năsăud, iar starea sa este ameliorată.

 Direcţia de Sănătate Publică a anunţat astăzi, că, în ultimele 24 de ore,  s-a semnalat o suspiciune de botulism la o pacientă de 51 de ani. Specialiştii din cadrul Direcţiei au recoltat probe bilologice şi le-au trimis deja la Insitutul Cantacuzino pentru confirmarea diagnosticului.

Citiţi şi: Focşani: S-au bătut şi au câştigat salarii mai mari

Potrivit directorului Direcţiei Sanitar- Veterinare şi de Siguranţă a Alimentelor (DSVAS), Ioan Bogolin, femeia ar fi declarat că a consumat o conservă de peşte săptămâna trecută, însă a fost internată în spital de către familie abia în urmă cu două zile, cu diagnosticul de accident vascular. „Din spusele familiei, femeia ar fi ţinut post până la amiază, după care ar fi consumat o conservă de peşte, în pauza de prânz din timpul orelor de serviciu. După câteva înghiţituri, pentru că nu i-a plăcut gustul, femeia a aruncat conserva într-un tomberon din apropierea gării. Inspectorii au verificat toate tomeroanele din zonă, însă nu s-a găsit nicio conservă. O echipă s-a deplasat la spital cu mai multe tipuri de conserve asemănătoare celei pe care familia pacientei suştine că ar fi consumat -o femeia, pentru a încerca să identifice ce conservă a mâncat aceasta",  a spus directorul DSVAS. Acesta a mai precizat că femeia s-a internat la spital luni, cu diagnosticul de accident vascular, cu toate că declarativ familia pacientei suţine că primele simptome de greaţă s-au instalat joi.

„Ancheta în acest caz o vom finaliza împreună cu Direcţia de Sănătate Publică, însă aşteptăm rezultatul probelor de la Insititul Cantacuzino", a completat Bogolin.

Botulismul este o toxiinfecţie alimentară severă, care apare în urma consumului unor alimente , în general, păstrate necorespunzător.  Simptomele se manifestă atât la adulţi, cât şi la copii şi constă în dificultăţi de respiraţie şi de vedere , dar şi în senzaţie de greaţă.

Mai multe pentru tine:
Regele britanic care se purta mai bine cu amantele, decât cu soția! Pe iubite le răsfăța cu bijuterii și palate, nevasta era complet ignorată
Economiști: Vânzările de mașini electrice Tesla, afectate substanțial în SUA de politica partizană a lui Elon Musk
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”