Intervenţie inedită a pompierilor din Aiud. Au salvat o pisică căţărată într-un copac şi au adoptat-o FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pisica a fost adoptată de pompieri după ce a fost salvată Foto ISU Alba

Pompierii militari din Aiud au intervenit luni, cu o autoscară mecanică, pentru salvarea unei pisici blocată într-un brad şi pe care, ulterior, au adoptat-o, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Alba.

"Detaşamentul de pompieri Aiud a fost solicitat să intervină pentru salvarea unei pisici, în municipiul Aiud. 

La ajungerea forţelor de intervenţie, pisica era blocată într-un brad. Aceasta a fost salvată în siguranţă din copacul respectiv de către pompierii militari", a informat ISU Alba.

Pisica a fost dusă la Detaşamentul de pompieri Aiud şi "adoptată" de către salvatori, au precizat cei de la ISU.

Bradul în care se urcase pisica este situat lângă zidul cetăţii din Aiud şi în apropiere de sediul Detaşamentului de Pompieri Aiud.

În ultimii doi ani, pompierii din Alba au avut mai multe intervenţii în care au salvat animale, respectiv două căprioare, un câine şi o lebădă.

Vă mai recomandăm:

 

Noul mall de 23 de milioane de euro de la Alba Iulia. PUZ-ul intră la aprobare în consiliul local

 

Misterele monumentelor evreieşti de la Alba Iulia. Cum s-au transformat, în secole, cimitirul şi sinagoga

Mai multe pentru tine:
Ce alternativă propune vicepremierul Tanczos Barna la reforma administrativă a lui Bolojan: „Aceasta este provocarea cea mai mare”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Saveta Bogdan și-a stricat silueta în vacanța de peste Ocean. De ce s-a îngrășat și ce salarii au americanii: „Gata, trec la dietă”
Un tren de „marfă militară” a deraiat în Leningrad, în urma unei explozii. Responsabili ar fi partizani pro-ucraineni
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!