Focar cu şase cazuri de rujeolă în Alba. Un singur pacient a fost vaccinat împotriva bolii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Direcţia de Sănătate Publică Alba a deschis o anchetă epidemiologică după apariţia unui focar de rujeolă în oraşul Abrud. Cinci copii au fost internaţi, iar unul a fost izolat la domiciliu.

Vârsta pacienţilor infectaţi cu rujeolă este cuprinsă între opt luni şi 16 ani, iar cinci dintre aceştia au fost internaţi: patru la secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Alba Iulia, unul la Clinica de Boli Infecţioase Cluj-Napoca, iar alt pacient a fost izolat la domiciliu, transmite DSP Alba.

Doar unul dintre cei şase pacienţi a fost vaccinat împotriva rujeolei. Din declaraţiile părinţilor, pacienţii împreună cu familiile lor au participat în 9 octombrie 2016 la o întrunire religioasă la Biserica Baptistă din Abrud la care au participat şi copii de la Centrul de Plasament Criscior din judeţul Hunedoara care erau infectaţi cu rujeolă. Astfel, virusul a fost transmis şi celor şase copii participanţi la întrunire.

Ancheta epidemiologică a DSP Alba vizează stabilirea filiaţiei cazurilor, delimitarea zonei afectate, catagrafierea contacţilor de familie şi comunitate şi stabilirea statusului vaccinal al acestora pentru recuperare la vaccinarea ROR. “Direcţia de Sănătate Alba a făcut şi face în continuare apeluri părinţilor să-şi vaccineze copiii împotriva rujeolei. În prezent, în stocul DSP Alba se mai află 5.145 de doze”, transmite DSP Alba.