Tudorel Toader, la un pas să piardă funcția de rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași. Liviu Maha este favorit

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Actualul rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași, Tudorel Toader, s-a cklasat pe locul 2 la alegerile organizate marți, fiind întrecut de prof.dr. Liviu Maha.

Tudorel Toader ar putea pierde funcția de rector al Universității din Iași FOTO: Arhivă

Todorel Toader, rectorul în funcție al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași, este aproape de a pierde funcția pe care a deținut-o timp de două mandate, în urma alegerilor care au avut loc marți.

Cel mai bun rezultat pentru funcția de rector l-a avut prof.dr. Liviu Maha, care a obținut cele mai multe voturi, 222, în timp ce fostul ministru al Justiției a primit doar 191 de voturi.

Ceilalţi 4 candidaţi au fost prof. univ. dr. Mihaela Onofrei-128 voturi; prof. univ. dr. Gabriel Claudiu Mursa-121 voturi, prof.dr. Teodor Luchian-44 de voturi și conf. univ. dr. Adrian Muraru 15 voturi.

Turul al doilea, în care se vor întrece profesorii Maha și Toader, va avea loc săptămâna viitoare, pe 18 martie, cei doi candidaţi având la dispoziţie încă o săptămână pentru a organiza întâlniri în facultăţi sau dezbateri publice pentru a-şi prezenta planurile manageriale.

Prof.dr. Liviu Maha a precizat reporterilor ,,Ziarul de Iași” că va continua să discute cu membrii comunității academice, prezentându-și ca până acum planul managerial. 

Liviu Maha a obținut cele mai multe voturi FOTO: Facebook Pavel Lucescu

De asemenea, acesta s-a declarat plăcut surprins de numărul mare al alegătorilor prezenți la vot. 

,,Rămânem în același ritm, de a sta de vorbă cu colegii, de a răspunde întrebărilor, de a câștiga încrederea”, a declarat prof.dr. Liviu Maha. ”A fost prezență mare, asta înseamnă clar că membrii cu drept de vot au avut opțiuni. A existat o mobilizare mare, mai ales în prima parte a zilei. Prezența mare la vot este în general un semn bun”, a menționat profesorul.

De menționat că prezența la vot a fost mare, 86,8%, din cele 844 de persoane cu drept de vot prezentându-se la urne 733 de membri.

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește