Polițisti de frontieră, prinși după o urmărire cu focuri de armă. Furau țigări din Camera de Corpuri Delicte. Au fost arestați preventiv

0
Publicat:

Doi polițiști de frontieră din județul Arad au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce au fost prinși în flagrant în timp ce transportau ilegal o cantitate uriașă de țigări nemarcate fiscal. Cei doi sunt acuzați că au furat țigări din Camera de Corpuri Delicte. 

Țigări confiscate FOTO: Poliția de frontieră

Procurorul din cadrul PJ Arad a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de „inculpatul V. M. I., pentru deținerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 de țigarete și punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul T. G., pentru complicitate la săvârșirea infracțiunii de deținere de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 țigarete”.

Cei doi inculpați au fost reținuți pentru 24 ore, iar judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Arad a admis propunerea anchetatorilor de luare a măsurii arestului preventiv pentru 30 de zile față de aceștia.

Potrivit specialarad, cei doi au fost prinști după o urmărire spectaculoasă în care s-au tras, de către polițiști din IPJ Arad mai multe focuri de armă.

„În esență, în sarcina inculpatului V. M. I. s-a reținut că, în data de 10.06.2025, în intervalul orar 3:30 - 4:00, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu în calitate de polițist de frontieră, a folosit fără drept cheia adevărată de la Camera de Corpuri Delicte din cadrul ITPF Oradea - Sectorul Poliției de Frontieră Turnu, de unde a sustras și a deținut în vederea comercializării cantitatea de 15 baxuri, respectiv 50 de cartușe per bax/a 10 pachete cartușul/7.500 (șapte mii cinci sute) de pachete cu țigarete marca Marlboro Touch, nemarcate fiscal, a câte 20 țigarete/pachetul, conținând în total 150.000 țigarete/fire, pe care a transportat-o cu autoturismului marca Audi A4, înmatriculat în România, până într-o locație aflată în afara carosabilului, pe ruta DN 7B, la intrarea în sat Turnu, oraș Pecica, județul Arad, unde a procedat la transbordarea baxurilor de țigarete în autoutilitară, parcată în proximitatea autoturismului antemenționat, activitatea de transfer a baxurilor de țigarete fiind întreruptă de intervenția organelor de poliție”, se afirmă în comunicatul anchetatorilor.

Unul dintre polițiști au transportat ţigările cu maşina până într-o locaţie aflată în afara carosabilului, pe ruta DN 7B, la intrarea în satul Turnu, oraşul Pecica, unde a început să mute marfa într-o autoutilitară, fiind însă prins în flagrant de poliţişti.

„Totodată, vă aducem la cunoștință faptul că, în urma efectuării percheziției domiciliare de la sediul ITPF Oradea-Sectorul Poliției de Frontieră Turnu, organele de urmărire penală au constatat lipsa unui număr total de 922 de baxuri cu țigarete de diferite mărci din Camera de Corpuri Delicte. Având în vedere acestea, organele de urmărire penală continuă să desfășoare cercetări pentru a stabili împrejurările în care a fost sustrasă cantitatea de țigarete anterior menționată”, arată PJ Arad.