Un episcop catolic spune că situaţia de la Valea Uzului nu este un conflict între popoare, ci „un grup iresponsabil, aţâţat de alţii, a alimentat tensiunea“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Episcopul romano-catolic de Timişoara, Pal Joszef Csaba, care a oficiat, sâmbătă, slujba de Rusalii la Sanctuarul Marian de la Şumuleu Ciuc, a vorbit şi despre situaţia de la Valea Uzului, spunând că nu este un conflict între două popoare, ci „un grup iresponsabil, aţâţat de alţii, a alimentat tensiunea“.

Declaraţia episcopului romano-catolic de Timişoara, Pal Joszef Csaba, a fost făcută, potrivit Mediafax, cu prilejul consacratului pelerinaj catolic de Rusalii, de la Şumuleu Ciuc, din judeţul Harghita, loc vizitat în urmă cu o săptămână şi de Papa Francisc.

„Fecioara Maria, patroana naţiunii maghiare, este fericită dacă copiii săi trăiesc în pace, se ajută reciproc şi sunt uniţi, vom fi admiraţi de lume dacă reuşim să fim împreună”, a spus înaltul prelat romano-catolic în predica ţinută în faţa pelerinilor.

Acesta a făcut o referire şi la situaţia de la Valea Uzului, despre care a subliniat că nu este vorba despre un conflict între două popoare, ci „un grup iresponsabil, aţâţat de alţii, a alimentat tensiunea”.

„Ne doare ce s-a întâmplat, acest caz cu sprijinul lui Dumnezeu se va rezolva, noi trebuie să ne păstrăm demnitatea de oameni şi de creştini”, a subliniat episcopul romano-catolic de Timişoara.

Peste 100.000 de persoane au participat la pelerinajul de Rusalii de la Şumuleu Ciuc. Pelerinii au pornit spre Şumuleu Ciuc cu câteva zile înainte, unii venind cu două trenuri de la Budapesta, dar şi cu autocare sau maşini personale.

La slujba de la Şumuleu Ciuc s-au aflat, printre alţii, preşedintele Ungariei, Ader Janos, vicepremierul Semjen Zsolt şi alţi politicieni din Ungaria.

Pelerinajul Rusaliilor catolice de la Şumuleu Ciuc este considerat cel mai mare din Europa Centrală şi de Est şi îşi are originea în urmă cu aproape patru secole şi jumătate. În centrul pelerinajului se află Fecioara Maria, a cărei statuie a fost sculptată în lemn de tei între anii 1510 şi 1515 în stilul Renaşterii transilvănene de un artist anonim, fiind cea mai mare statuie făcătoare de minuni din lume.

Jandarmeria Română a anunţat vineri, conform hotnews.ro, că a fost deschis un dosar penal şi se fac cercetări pentru distrugere după incidentele care au avut loc joi în Valea Uzului, când membrii unei organizaţii româneşti au rupt poarta cimitirului disputat între autorităţile române şi maghiare.

Într-un comunicat al Guvernului, Viorica Dăncilă preciza că Executivul caută soluţii pentru situaţia de la Valea Uzului, şi că una dintre propuneri vizează preluarea administrării Cimitirului eroiilor de către Ministerul Apărării Naţionale, ”având în vedere faptul că în această necropolă sunt înhumaţi militari de mai multe naţionalităţi”.

Totodată, Dăncilă a subliniat că ”dezaprobă orice acţiune menită să alimenteze conflictul între cetăţenii României şi declaraţiile care instigă la ură şi la nerespectarea simbolurilor statale ale ţării noastre”.

Mai multe pentru tine:
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători
Ultimele cuvinte ale Roxanei Moise către antrenoarea sa, înainte de a pierde lupta cu cancerul: „Eu o să mă fac bine. O să vedeți”
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Marina Voica, grav afectată de criza apei din Prahova: „La 89 de ani, mă spăl la lighean. Nespălată tot nu rămân!” Orașul Breaza e paralizat: „Au externat bolnavii!”
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Cine o "sapă" zilnic pe Prinţesa Kate? E o înaltă trădare! Şi nu, nu e vorba de Meghan Markle
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului