Sirianul care a atacat Ambasada Israelului din București și a amenințat că se autoincendiază, a fost trimis în judecată

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sirianul care a dat foc unei uşi la Ambasada Israelului din Bucureşti, în luna iunie, ameninţând că se autoincendiază, a fost trimis în judecată de către procurori pentru distrugere şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Sirianul a fost trimis în judecată pentru distrugere Foto: Inquam Photos

Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti l-a trimis în judecată pe cetăţeanul sirian, cercetat în stare de arest preventiv, conform news.ro.

Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, a aruncat, pe 3 iunie 2024, un cocktail Molotov în ușa Ambasada Israelului din București, incendiind un afiș, iar apoi ar fi încercat să-şi dea foc. 

Inculpatul K.R., cetăţean sirian, ca urmare a faptului că nu i s-a permis accesul în Ambasada Israelului, a provocat distrugeri la nivelul uşii duble de acces în clădirea complexului Citraco unde, la etajul 5, se afla Ambasadei Israelului, situată la adresa din mun. Bucureşti, Bulevardul Dimitrie Cantemir, nr. 1, sc. C, sector 4, arzând un afiş şi parţial uşa din partea stângă, prin aruncarea cu o substanţă inflamabilă şi aprinderea ulterioară a acesteia, totodată provocând tulburarea ordinii şi liniştii publice. În cauză a fost luată măsura arestului preventiv faţă de inculpat, măsură ce a fost prelungită de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Sectorului 4 Bucureşti”, arată procurorii.

Recent, procurorii au stabilit  că sirianul a avut discernământ atunci când a atacat Ambasada Israelului din București.

„Cetățeanul străin care a incendiat ușa ambasadei Israelului a avut discernământ, însă conflictul Gaza-Israel a fost un factor determinant posibil pentru gestul său. Deși se reține tulburarea mixtă de personalitate, medicii nu o asociază cu o lipsă a discernământului. Fac precizarea că, la momentul comiterii faptei, acesta se afla sub tratament psihiatric care nu a fost luat în considerare, fapt ce duce la contestarea expertizei întocmite sub acest aspect.”, preciza, în luna august, Adrian Cuculis, avocatul cetățeanului sirian.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Roboți de bucătărie 2026: Top 7 modele care economisesc timp și te ajută să gătești ca un profesionist – pe eMAG
Vrei rezultate perfecte în bucătărie? Top 7 mixere 2026 de pe eMAG și cel mai popular model, plus modele exclusive pentru pasionați
Ce pun japonezii în omletă, ca să iasă atât de bună și pufoasă. Arată ca un pandișpan și are un gust excelent
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Despărțire șocantă la început de 2026. Prințul îi spune adio soției după 25 de ani de mariaj și divorțează brusc
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Dieta cu 5 mese pe zi a Ancăi Țurcașiu. Așa se menține în formă la 55 de ani: „ Mi-am dat seama că nu-mi place carnea și am renunțat la ea”
Ingredientul care îți îmbolnăvește creierul, dacă îl consumi după masă