Probe de sânge greșite, în cazul unui șofer care era drogat: testul a indicat prezența unei substanțe suspecte

0
Publicat:

Ordonanța de urgență 84, care a fost adoptată de guvern pe 28 iunie și publicată în Monitorul Oficial, stârnește controverse.

Control în trafic al Poliției Rutiere. FOTO Arhivă

Ea prevede că șoferii care refuză testarea rapidă rămân fără permis până la primirea rezultatelor analizelor toxicologice de laborator.

În urma publicării OUG 84, comunitatea Declic a lansat o petiție prin care îi cere premierului Marcel Ciolacu să o anuleze. Declic arată că prevederile OUG suspendă permisul șoferilor care cer să fie testați antidrog la INML. Șoferii fie acceptă să fie testați cu aparatele rapide, unde 1 test din 2 pozitive e fals pozitiv, fie rămân fără permis chiar și un an, până când sosesc rezultatele analizelor oficiale. Până în prezent, peste 66.000 de oameni au semnat deja electronic petiția. 

Cum explică IGPR utilitatea acestei Ordonanțe

Poliția a transmis situația unui șofer care a fost oprit în trafic și testat cu drugtestul. El a rămas fără permis pentru că aparatul indicase prezența unei substanțe suspecte, dar probele de sânge nu au confirmat asta, așa că șoferul și-a primit permisul înapoi. A fost prins a doua oară, iar, de data aceasta, polițiștii au găsit în mașina sa droguri, potrivit unor surse judiciare.

Comunicatul Poliției:

"Numitul A.A.T. din BH în data de 22.03.2024, ora 21.06 a fost depistat în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice din județul Bihor. În urma testării cu aparatul Drugtest Drager a fost determinată, în mod preliminar, prezența substanței *MET*.Au fost recoltate mostre de sânge și urina. În urma analizei de laborator efectuate la SJML BH, prin buletinul de analiză toxicologică din 25.03.2024, s-a stabilit *absența* substanțelor psihoactive în organismul lui A.A.T.
În data de 04.04.2024, în urma cererii formulate de A.A.T., în conf cu prevederile 113/1/g OUG 195/2002 s-a dispus restituirea permisului de conducere către A.A.T.


*Situația 2*
"Numitul A.A.T. din BH în data de 07.04.2024, ora 03.28, a fost depistat din nou în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice din județul Bihor. Conducătorul auto *a refuzat testarea cu aparatul drugtest*, au fost recoltate mostre de sânge și urina. S-a dispus reținerea permisului de conducere aparținând lui A.A.T.Cu aceasta ocazie, asupra lui A.A.T a fost *găsit un plic ce conținea substanțe de tip _prafuri_*, plic ce a fost ridicat și predat către BCCO.
În urma analizei efectuate la SJML BH, prin buletinul de analiză toxicologică din 07.04.2024 s-a stabilit *absența* substanțelor psihoactive în organismul lui A.A.T.
În data de 09.04.2024, în urma cererii formulate de A.A.T., în conf cu prevederile 113/1/g OUG 195/2002 s-a dispus restituirea permisului de conducere către A.A.T.

În urma solicitării efectuate de SR BH către BCCO Oradea, s-a stabilit prin *utilizarea unui aparat de tipul spectrometru RAMAN (aparat portabil aflat în dotarea BCCO) ca substanța din plicul ridicat de la A.A.T este metcatinona.*
În urma unui schimb de informații cu SJML BH a reieșit ca nici în mostrele recoltate în 22.03 și nici în cele din 07.04 *nu s-a analizat prezența substanței metcatinona din lipsa de reactivi.*
*Dupa achiziția de reactivi* s-a realizat al nivelul SJML BH supliment la buletinele de analiză din 25.03 și 07.04 stabilindu-se *prezența substanței metcatinona* în urină (ambele moste, din 23.03 și 07.04)
În continuarea cercetărilor, s-a dispus prin ordonanță efectuarea de *expertize de către IML Cluj-Napoca* pentru ambele recoltări. În urma efectuării expertizelor s-a stabilit *prezența substanței clorometcatinona în mostrele de sânge și urină recoltate atât în 23.03, cât și în 07.04.*
În *prezent numitul A.A.T. are permisul reținut pentru 336/2*, în conf cu prevederile 111/3 OUG 195/2002.

Petiție pentru anularea unui OUG care îi lasă pe șoferi fără permis FOTO: Arhiva

Petiția Declic

„Noi, semnatarele și semnatarii acestei petiții, vă cerem să anulați de îndată prevederile OUG 84/2024, care lasă fără permis șoferi nevinovați! Aceste modificări, date prin ordonanță de urgență, în weekend, suspendă permisul șoferilor care cer să fie testați antidrog la INML. Șoferii fie acceptă să fie testați cu aparatele rapide, unde 1 test din 2 pozitive e fals pozitiv, fie rămân fără permis chiar și un an, până când sosesc rezultatele analizelor oficiale”, scrie în petiția Declic.